A treia remiză albă de la Cupa Mondială. Maroc și Croația se anihilează reciproc

Maroc - Croația 0-0
Maroc - Croația 0-0Profimedia
Croația a fost ținută în șah în debutul turneului final al Cupei Mondiale pentru prima dată în istoria sa, la a șasea participare la competiție. A fost un meci lipsit de strălucire împotriva Marocului, încheiat la egalitate, 0-0, pe stadionul Al Bayt.

Ziua a patra este una dedicată grupei F, una care nu au dat niciodată până acum o campioană mondială.

Croația știe deja cât de epuizantă poate fi această competiție, după ce a terminat pe locul al doilea în urmă cu patru ani. Cu o echipă aproape în întregime schimbată din care au făcut parte doar patru titulari din finala din 2018, Croația a pornit din nou la drum decisă să provoace elita mondială.

Ivan Perišić a încercat să-i mobilizeze pe coechipierii săi încă de la început, trimițând un șut care a trecut la câțiva centimetri peste bară.

Avea să fie, însă, doar un foc de paie. Marocul a presat eficient, anulând mijlocul plin de vedete al europenilor, format din Luka Modrić, Marcelo Brozović și Mateo Kovačić, pe care i-a limitat doar la câteva jumătăți de ocazie.

Singurul șut pe poartă înainte de pauză a venit în prelungiri, când Nikola Vlašić a reluat la colțul scurt centrarea joasă a lui Borna Sosa, dar portarul Yassine Bounou a respins reluarea din șase metri.

Walid Regragui a fost mulțumit de munca depusă de echipa sa înainte de pauză, astfel că le-a dat instrucțiuni Leilor din Atlas să inițieze faza a doua a planului lor la reluarea partidei.

Aceștia au presat, căutând să obțină prima lor victorie la turneul final din 1998 încoace, și au fost foarte aproape de a lua un avantaj surprinzător pe tabelă.

Sofiane Boufal a cerut un penalty când șutul său a lovit brațul lui Dejan Lovren, însă arbitrul nu a considerat că se impune acordarea unei lovituri de pedeapsă, iar Achraf Hakimi l-a pus la încercare pe Dominik Livaković cu un șut puternic de la aproape 30 de metri, dar portarul a reușit să respingă lovitura.

În cele din urmă, niciuna dintre cele două formații nu a reușit să găsească soluția pentru a debloca apărarea adversă, iar meciul s-a stins, ambele formații părând să se mulțumească cu un punct.

Marocul nu a primit încă niciun gol sub conducerea antrenorului său după trei luni de mandat, în timp ce Croația nu a reușit să câștige pentru prima dată în cinci meciuri competitive, ambele urmând acum să se confrunte cu Canada și Belgia pentru a contura tabloul Grupei F al Cupei Mondiale.

Statistica partidei Maroc - Croația
Statistica partidei Maroc - CroațiaStatsPerform

Vezi aici mai multe statistici ale partidei Maroc - Croația. Mai jos găsești cele mai importante momente ale întâlnirii.

Repriza a doua

Min 96: Centralul fluieră finalul meciului. Maroc și Croația termină la egalitate 0-0, a treia remiză albă înregistrată la această Cupă Mondială.

Min 90: Perisic este înlocuit de Orsic pe finalul partidei. Arbitrul de rezervă arată 6 minute de prelungiri.

Min 88: Ne apropiem de finalul partidei și niciuna dintre echipe nu pare a fi capabilă să spargă lacătul defensivei adverse. Va fi a treia remiză albă de la acest turneu final?

Min 81: En-Nesyri și Ounahi părăsesc terenul și sunt înlocuiți de Hamdallah și Sabiri.

Min 79: Majer îi ia locul lui Kovacic în ”11”-le croat.

Min 78: Amrabat vede cartonașul galben pentru o intrare dură la un adversar

Min 70: Croații fac și ei a doua schimbare: Livaja în înlocuiește pe Kramaric, atacantul lui Hoffenheim având o evoluție ștearsă.

Min 65: A doua modificare pentru marocani: Ez Abde îl înlocuiește pe Boufal, care a avut o evoluție modestă.

Min 64: Hakimi este protagnistul unei noi faze periculoase pentru marocani, însă șutul său puternic de la aproximativ 30 de metri este boxat de portarul Livakovic.

Meci echilibrat între Croația și Maroc în deschiderea grupei F
Meci echilibrat între Croația și Maroc în deschiderea grupei FProfimedia

Min 62: Hakimi pătrunde în viteză pe aripa dreaptă a atacului marocan, dar centrarea sa trece prin fața porții fără ca cineva să poată relua sau respinge mingea.

Min 59: Mazraoui acuză dureri în zona șoldului și se prăbușește din nou pe gazon. Marocul efectuează o primă schimbare, Attiyat Allah luându-i locul coechipierului său care nu mai poate continua.

Min 53: Meciul este întrerupt din cauza accidentării lui Noussair Mazraoui.

Min 52: Un corner croat provoacă haos în careul Marocului. Mingea este respinsă de pe linia porții.

Min 50: Mazraoui reia cu capul din apropiere, dar fără să-i pună mari probleme portarului Livakovic.

Min 46: Croații au avut lovitura de începere a reprizei a doua. Cine va reuși să lovească prima în acest duel echilibrat?

Pauză

O primă repriză echilibrată, ambele echipe nefiind dispuse să își asume prea multe riscuri. După un început mai bun de partidă pentru marocani, Croația a pus stăpânire pe mijlocul terenului și a avut două ocazii importante în minutele de prelungire ale primei reprize.

Prima repriză

Iată statisticile meciului la pauză, mult mai echilibrate după finalul de repriză controlat de Croația. Urmăriți aici statisticile live ale meciului dacă nu puteți vedea fotografia de mai jos.

Statistica primei reprize Maroc - Croația
Statistica primei reprize Maroc - CroațiaStatsPerform

Min 47: Modric șutează puternic de la 18 metri o minge respinsă slab de defensiva marocană, dar balonul trece puțin peste transversală

Min 45: Ocazie mare pentru croați, dar reluarea din câțiva metri a lui Vlasic este respinsă de portarul Bounou. Arbitrul de rezervă a indicat 2 min de prelungire.

Min 40: Marocanii beneficiază de o nouă lovitură liberă din preajma careului, dar de data aceasta din extrema dreaptă. Centrarea lui Ziyech este respinsă lejer de defensiva croată.

Min 34: Niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să preia controlul meciului până acum, ambele având momente în care au controlat jocul - statisticile meciului, furnizate de StatsPerform, reflectă și ele acest lucru. Puteți urmări statisticile meciului în direct cu serviciul nostru acum.

Statistică Maroc - Croația
Statistică Maroc - CroațiaStatsPerform

Min 30: Marile ocazii continuă să se lase așteptate, dar ambele echipe par să forțeze ceva mai mult deschiderea scorului

Min 20: Marocul a beneficiat de o lovitură liberă periculoasă din preajma careului de 16m, dar șutul lui Ziyech este blocat de zid

Min 15: Un prim sfert de oră echilibrat, fără mari ocazii de nicio parte, însă meciul are un ritm bun care promite o după-amiază cu fotbal de calitate.

Min 13: Marocul atacă mai periculos, dar acțiunile lui Ziyech și Hakimi sunt neutralizate de defensiva croată

Min 5: Un început liniștit din partea ambelor echipe, care încă se tatonează. Croația obține primul corner al meciului, care, în ciuda unei frumoase scheme de antrenament, nu se soldează cu niciun rezultat pe tabelă. Atmosferă frumoasă în interiorul stadionului Al Bayt până acum, deși nu pare plin.

Min 1: Marocul dă startul în primul din cele patru meciuri de astăzi și primul din Grupa F.

Mijlocașii Croației, Marcelo Brozovic și Mateo Kovacic, s-au recuperat după accidentări și vor fi titulari în meciul de deschidere a Grupei F a Cupei Mondiale, pe stadionul Al Bayt.

Kovacic este disponibil pentru vicecampionii din 2018, în ciuda faptului că s-a confruntat recent cu o accidentare la genunchi, în timp ce Brozovic a jucat 70 minute în ultimul meci de pregătire, risipind temerile privind disponibilitatea sa pentru acest turneu.

Fundașul marocan Nayef Aguerd este titular în ciuda faptului că a avut o singură apariție în campionat în acest sezon pentru clubul său West Ham United.

Croația, care a fost învinsă de Franța în finala de acum patru ani, se află la a șasea participare la Cupa Mondială, după ce fie a fost eliminată în faza grupelor, fie a ajuns cel puțin în semifinale (1998, 2018).

Maroc: Yassine Bounou, Achraf Hakimi, Noussair Mazraoui, Sofyan Amrabat, Nayef Aguerd, Romain Saiss, Hakim Ziyech, Azzedine Ounahi, Selim Amallah, Soufiane Boufal, Youssef En-Nesyri.

Croația: Dominik Livakovic, Ivan Perisic, Dejan Lovren, Mateo Kovacic, Andrej Kramaric, Luka Modric, Marcelo Brozovic, Nikola Vlasic, Borna Sosa, Josko Gvardiol, Josip Juranovic.

Consultați formațiile complete și detaliile statistice pe platforma Flashscore.

Introducere

Bine ați venit la primul meci al zilei a patra din Qatar, în care Croația întâlnește Marocul în Grupa F. Vom avea comentariu audio în direct de la ora 11:55, împreună cu live text și analiză statistică pe această pagină.