Voluntari câștigă la Mioveni și obține al doilea succes consecutiv în Superliga

Voluntari s-a impus pe terenul lui CS Mioveni cu 3-0
Voluntari s-a impus pe terenul lui CS Mioveni cu 3-0Agerpres
Voluntari s-a impus pe terenul Mioveniului, scor 3-0, în cadrul rundei cu numărul 28 din Superliga.

Runda 28 din Superliga le-a avut ca protagoniste pe CS Mioveni și FC Voluntari, primele echipe care s-au înfruntat în primăvara din noul an.

Cele două formații sunt la poli opuși atunci când vine vorba despre performanță. Mioveniul lui Dică se află la cea de-a doua înfrângere consecutivă în campionat, după ce în runda precedentă a fost învinsă de FC U Craiova cu 2-1.

De cealaltă parte, echipa pregătită de Liviu Ciobotariu a început să simtă gustul succesului, înregistrând cea de-a doua victorie consecutivă în Superliga. În runda precedentă, Voluntari a învins pe teren propriu Universitatea Craiova cu scorul de 1-0.

În urma succesului, ilfovenii urcă pe locul 9 în clasament, cu 32 de puncte adunate înainte de ultimele două etape rămase de disputat din sezonul regulat.

De cealaltă parte, Mioveni se îndepărtează de obiectivul principal: salvarea de la retrogradare. Argeșenii au 18 puncte, rămân pe ultimul loc în clasament și sunt la 6 puncte de penultima clasată, UTA Arad.

Voluntari a rezolvat partida cu CS Mioveni încă din prima repriză. Adam Nemec i-a adus pe oaspeți cu avantaj la pauză, după ce a punctat în minutul 29.

În repriza secundă, ilfovenii au înscris de două ori. Mihai Răduț a dublat avantajul oaspeților după ce a înscris primul său gol din acest sezon în minutul 64, urmând ca Dumiter să închidă tabela în minutul 77.

Statistici CS Mioveni - FC Voluntari 0-3