Universitatea Craiova, la prima victorie sub comanda lui Eugen Neagoe

Universitatea Craiova, la prima victorie sub comanda lui Eugen NeagoeUniversitatea Craiova
Universitatea Craiova a obținut prima sa victorie sub comanda antrenorului Eugen Neagoe, 2-0 (0-0) cu FC Hermannstadt, sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 23-a a Superligii de fotbal.

Universitatea s-a impus prin golurile marcate de Andrei Ivan (48, 69), primul cu un șut cu efect la colțul lung, din marginea careului, iar al doilea cu o lovitură de cap la cornerul executat de Alexandru Cîmpanu.

Craiovenii au făcut o primă repriză slabă, având o singură ocazie, prin brazilianul Rivaldinho (42), al cărui șut din unghi a fost respins de Letica, dar au jucat mai bine după pauză. Universitatea a avut și o bară, prin Mihai Căpățînă (68).

Statistica partidei Universitatea Craiova - FC Hermannstadt
Statistica partidei Universitatea Craiova - FC HermannstadtOpta by Stats Perform

Neagoe a stat în premieră pe banca tehnică a gazdelor, după ce la meciul său de debut (0-1 cu FC Botoșani, în deplasare), echipa a fost condusă de pe margine de secundul Ionuț Stancu.

La meci a asistat și Rivaldo, fostul câștigător al Cupei Mondiale și al Balonului de Aur, tatăl lui Rivaldinho primind un tricou al Universității din partea președintelui Sorin Cârțu înainte de meci.

La echipa din Bănie a revenit atacantul bosniac Elvir Koljic, după o pauză de circa șase luni, intrând în min. 60 în locul lui Rivaldinho.

În tur, FC Hermannstadt s-a impus cu scorul de 1-0.

Universitatea Craiova rămâne pe locul 5 cu 41 de puncte, în timp ce formația sibiană ocupă locul 10 cu 24 de puncte.

Mai multe statistici din Universitatea Craiova - FC Hermannstadt pe platforma Flashscore!