Universitatea Craiova învinge la Ploiești și se apropie la un singur punct de Rapid

Ivan a ajuns la zece goluri în Superligă
Ivan a ajuns la zece goluri în SuperligăProfimedia
Univ. Craiova a învins cu 1-0 pe FC Petrolul într-un meci din penultima etapă a sezonului regular.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Andrei Ivan în prelungirile primei reprize. A fost al cincilea gol pentru atacantul oltean în acest an, în toate partidele în care acesta a marcat, Craiova a obținut cele trei puncte.

Caseta tehnică
Caseta tehnicăFlashscore

În minutul 38, Meijers a înscris pentru Petrolul, dar golul său a fost anulat din cauza unui offside semnalat din camera VAR.

Statistica meciului
Statistica meciuluiOpta by Stats Perform

În urma acestei victorii, Craiova se află un singur punct de ocupanta locului patru, Rapid, și la zece de echipa de pe primul loc, FC Farul.

Petrolul rămâne cu o singură victorie în ultimele opt partide și se află pe locul 9, cu 33 de puncte.