Un gol fabulos înscris de Kane aduce victoria lui Spurs pe terenul lui Fulham

Harry Kane a marcat un gol superb în finalul primei reprize
Harry Kane a marcat un gol superb în finalul primei reprizeAFP
Victoria la limită cu 1-0 arată că Tottenham a pierdut doar unul dintre ultimele 15 meciuri disputate luni seara, în timp ce așteptarea de nouă ani a Fulham pentru o victorie împotriva lui Spurs continuă.

Statistici Fulham - Tottenham 0-1

Lovitura de începere a fost amânată cu 20 de minute din cauza întârzierilor de transport și a problemelor tehnice.

În primele 30 de minute, Eric Dier a fost cel care a semnat cea mai ”bună” ocazie a oaspeților, după ce a trimis un șut de la mare distanță spre poarta lui Leno.

Fulham i-a blocat pe vizitatori în propria jumătate și l-a testat pe Hugo Lloris cu un voleu de la distanță al lui Harrison Reed.

Finalul reprizei avea să fie însă al oaspeților, grație unei sclipiri marca Harry Kane. Atacantul l-a învins pe Leno cu un șut superb din întoarcere, trimis din marginea careului, care i-a dus la cabine pe oamenii lui Antonio Conte cu un mare avantaj.

Totodată, reușita lui Kane arată faptul că englezul este cel mai bun marcator al clubului și al țării sale, ambele recorduri ajungând înainte ca acesta să împlinească 30 de ani.

Căpitanul Angliei a fost aproape de a merge chiar mai departe după pauză, la o centrare în adâncime a lui Dejan Kulusevski, care a fost reluată cu capul de Ben Davies, însă încercarea de finalizare a lui Kane a fost blocată de Bernd Leno.

Fulham a avut multă energie, dar a fost lipsită de inspirație în ultima treime.

Antonio Conte a pregătit o echipă mult mai organizată în a doua repriză, iar gazdelor le-a fost foarte greu să se mai apropie de poarta lui Lloris.

Atacantul vedetă Aleksandar Mitrović a rămas fără gol pentru prima dată în cinci derby-uri londoneze în această campanie.

Fulham a irosit astfel șansa de a trece peste Spurs în PL și rămâne pe locul șapte în clasament.

Tottenham, între timp, și-a revenit după o serie de două înfrângeri succesive, apropiindu-se de locul patru, cu un Kane în mare formă, care a reușit golul cu numărul 8 împotriva lui Fulham.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Harry Kane (Tottenham)