”Tricolorii”, răsplătiți la mondialul de minifotbal. Au primit cele mai importante premii individuale

România a câștigat în premieră mondialul de minifotbal
România a câștigat în premieră mondialul de minifotbalFederația Internațională de Minifotbal
România a câștigat în premieră titlul de campioană mondială la minifotbal, după ce a învins în finala turneului selecționata din Kazahstan. A fost 2-2 după 60 de minute de joc și 12-11 la loviturile de departajare.

”Tricolorii” nu doar că au câștigat trofeul suprem, dar au ”curățat” și cele mai importante premii individuale.

Astfel, cel mai bun jucător al Campionatul Mondial a fost desemnat portarul Dragoș Nițu, în timp ce ”Gheata de Aur” a competiției i-a revenit lui Marius Balogh, care a marcat de șase ori.

Două dintre aceste reușite au venit chiar în finală, Balogh fiind artizanul unei reveniri dramatice, care a împins meciul în prelungiri.

Finala s-a încheiat dramatic la loviturile de departajare, după 30 de execuții de ambele părți, România reușind să se impună în cele din urmă cu 12-11 și să câștige titlul mondial în premieră.