Moldoveanul Radu Albot a oferit imaginile zilei la Wimbledon! Fiica lui l-a felicitat după joc

Radu Albot, felicitat de fiica lui după victoria obținută în fața lui Johannus MondayTwitter / Wimbledon
Radu Albot a trecut miercuri de britanicul Johannus Monday, scor 3-6, 7-6(7-2), 6-2, la capătul unei partide din calificările Wimbledon 2023 care a durat două ore și opt minute.

UPDATE 17:15 - Radu Albot, pe tabloul principal de la Wimbledon

Albot este pe tabloul principal de la Wimbledon, după ce a trecut joi, în patru seturi, de brazilianul Felipe Meligeni Alves, scor 4-6, 6-3, 6-2, 7-6(8-6), la capătul unei partide care a durat două ore și 44 de minute.

Știrea inițială

În vârstă de 33 ani, moldoveanul care ocupă locul 106 ATP a oferit momentul zilei. Imediat după încheierea partidei, fiica lui a venit să-l felicite.

Imaginile emoționante s-au viralizat rapid în mediul online.

Deși a pierdut primul set în fața lui Monday, Albot a revenit spectaculos și a câștigat ultimele două seturi decisive.

"Nu am început grozav, însă mi-am revenit. Cred că momentul de cotitură în această partidă a fost al doilea set, și faptul că mi-am adjudecat tiebreak-ul. Deja în setul trei am jucat mult mai relaxat", a declarat Radu Albot după meci.

Până acum, moldoveanul a trecut de Nick Hardt (Republica Dominicană) și Johannus Monday (Marea Britanie).

Joi, Albot îl va înfrunta pe brazilianul Felipe Meligeni Alves (25 ani - locul 134 ATP) pentru un loc pe tabloul principal de la Wimbledon.