Jannik Sinner se califică în semifinale după un parcurs fără adversari din Top 50

Jannik Sinner a devenit al treilea italian care ajunge în semifinale la WimbledonReuters
Jannik Sinner (21 de ani), al optulea favorit, a pășit pe un teren nou la Wimbledon, marți, când italianul s-a calificat pentru prima dată în semifinalele unui turneu de Grand Slam, după ce l-a învins cu 6-4, 3-6, 6-2, 6-2 pe rusul Roman Safiullin (25 de ani).

Sinner a profitat la maximum de o tragere la sorți favorabilă la turneul major pe iarbă din acest an și a devenit primul om care a ajuns în sferturile de finală fără a înfrunta un adversar din top 50 de când Boris Becker și Pete Sampras au făcut acest lucru în 1995.

Victoria a însemnat, de asemenea, că Sinner a devenit doar al treilea italian care ajunge în semifinale la Wimbledon, după Nicola Pietrangeli și Matteo Berrettini (27 de ani), dar a trebuit să depășească o perioadă mai slabă în fața inspiratului Safiullin la jumătatea meciului.

După un început în forță al ambilor jucători sub acoperișul unui teren unu uneori alunecos, Sinner a făcut break pentru un avantaj de 5-4 cu o avalanșă de lovituri puternice de pe linia de fund și și-a păstrat confortabil serviciul în game-ul următor pentru a trece la un set în fața lui Safiullin.

Rusul, numărul 92 mondial, nu și-a lăsat optimismul să scadă după ce și-a cedat serviciul în deschiderea setului secund și debutantul de la Wimbledon a reușit cinci game-uri la rând, de la 1-3, pentru a restabili egalitatea la seturi.

Sinner a continuat, însă, să etaleze un joc eficient în drumul spre câștigarea setului următor în 34 de minute, iar disputa s-a încheiat efectiv după ce a făcut break pentru un avantaj de 4-2 în setul al patrulea, pe care l-a câștigat când Safiullin a trimis o lovitură în afara terenului.

Pentru Sinner urmează o întâlnire cu deținătorul trofeului, Novak Djokovic (36 de ani), sau cu Andrey Rublev (25 de ani), al șaptelea favorit.