Irina Begu, în turul doi la Wimbledon, după ce a câștigat duelul cu Rebecca Marino

În turul doi, Begu o va întâlni pe rusoaica Anna Blinkova (40 WTA)
În turul doi, Begu o va întâlni pe rusoaica Anna Blinkova (40 WTA)Profimedia
Irina Begu (30 WTA) s-a calificat în turul doi de la Wimbledon, după ce a învins-o în trei seturi pe canadianca Rebecca Marino.

La capătul unei partide care s-a jucat în două zile și care a durat în total 2 ore și un minut, Begu s-a impus în trei seturi, scor 6-2, 3-6, 6-2.

Sportiva din România a început foarte bine partida cu Rebecca Marino, în primul set reușind două break-uri în fața canadiencei. În setul secund, jucătoarea din America de Nord s-a impus după ce a reușit să facă un break la 2-1.

Duelul dintre cele două jucătoare, care s-a întins pe durata a două zile, fiind amânat miercuri în timpul setului secund din cauza întunericului, la scorul de 4-2 pentru Marino, a fost câștigat în cele din urmă de Irina Begu.

După ce a câștigat setul doi, Marino a reușit un break la scorul de 1-1 în decisiv, însă Begu a revenit și a câștigat ulterior 3 game-uri pe serviciul canadiencei, impunându-se cu 6-2.

Irina Begu este cea de-a patra reprezentantă a României care s-a calificat în turul secund de la Wimbledon, după Jaqueline Cristian, Ana Bogdan și Sorana Cîrstea.

În turul doi, Begu o va întâlni pe rusoaica Anna Blinkova (40 WTA).