Alcaraz revine și îl învinge pe Berrettini: ”Sunt dornic de mai mult”

Carlos Alcaraz
Carlos AlcarazAFP
Carlos Alcaraz l-a învins pe Matteo Berrettini în patru seturi și a ajuns pentru prima dată în sferturile de finală de la Wimbledon, luni, dar a declarat că este "dornic de mai mult".

Berrettini, finalist în 2021, a câștigat primul set, dar principalul favorit a revenit și a câștigat meciul de pe terenul central cu 3-6, 6-3, 6-3, 6-3.

Alcaraz, aflat în fruntea clasamentului, este văzut ca una dintre puținele amenințări reale la adresa campionului în exercițiu Novak Djokovic, care nu a mai pierdut un meci pe Centre Court de 10 ani.

Dar italianul de pe locul 38 în clasament i-a dat un semnal de alarmă pe arena principală, pierzând primul set după un break în al optulea game.

Spaniolul, în vârstă de 20 de ani, a reușit un break la rândul său în al patrulea game al setului secund, ceea ce i-a permis să egaleze situația.

Spaniolul Carlos Alcaraz reacționează după ce l-a învins pe italianul Matteo BerrettiniAFP

Un dublu break în setul al treilea l-a pus în control și a reușit un nou break în al optulea game al setului al patrulea.

El a pecetluit victoria atunci când Berrettini, obligat să rateze ediția de anul trecut a turneului de la Wimbledon după ce a fost depistat pozitiv la Covid, a ieșit în afara terenului cu o lovitură de rever.

Alcaraz are puțină experiență pe iarbă în scurta sa carieră, dar a câștigat turneul de luna trecută de la Queen's.

"Mi-am dorit foarte mult să joc sferturile de finală aici, venind în acest an cu acest obiectiv", a declarat campionul de la US Open, care anul trecut a ajuns în turul al patrulea la All England Club.

"Este visul meu să joc o finală aici, să câștig acest titlu într-o zi, așa că sper să îmi îndeplinesc acest vis anul acesta, dar în acest moment este minunat să fiu în sferturile de finală".