Ruse o elimină pe Begu în proba de dublu de la US Open. Niculescu se oprește în turul 1

Ruse și Kostyuk, aceeași echipă câștigătoare și la Roland Garros
Ruse și Kostyuk, aceeași echipă câștigătoare și la Roland GarrosProfimedia
Gabriela Ruse rămâne singura reprezentantă a României în turul doi al probei de dublu la US Open.

Românca Gabriela Ruse și coechipiera sa, ucraineana Marta Kostyuk, au învins o altă pereche româno-ucraineană formată din Irina Begu și Anhelina Kalinina, scor 7-5, 6-2.

Ruse și Kostiuk, capi de serie numărul 14, au avut nevoie de o oră și 25 de minute pentru a obține victoria. Învingătoarele au fost net superioare la capitolul winners, 32-12.

În turul secund, cele două vor înfrunta câștigătoarele din meciul Irina Hromaceva (Rusia)/Daria Saville (Australia) - Fiona Crawley/Carson Tanguilig (SUA).

Într-un alt meci jucat miercuri la Flushing Meadows, Monica Niculescu și chiliana Alexa Guarachi au fost învinse de americancele Sophie Chang/Alycia Parks, cu 6-3, 6-4, în primul tur, după o oră și 22 de minute.

Ruse și Kostuk, capi de serie numărul 14, au avut nevoie de o oră și 25 de minute pentru a obține victoria.

Deși au comis 8 duble greșeli și 22 de erori neprovocate (față de 8 ale adversarelor), americancele au înclinat balanța la winners (28-10).