Ons Jabeur, în optimi la US Open după ce Marie Bouzkova s-a accidentat

Ons Jabeur a învins-o pe Bouzkova în 2 ore și 56 de minute
Ons Jabeur a învins-o pe Bouzkova în 2 ore și 56 de minuteAFP
Ons Jabeur a ajuns în optimile de finală WTA US Open după ce a trecut în trei seturi de Marie Bouzkova, o adversară accidentată.

Tunisianca Jabeur, a cincea favorită, a cărei campanie la US Open a fost perturbată de un virus gripal, a obținut o victorie cu 5-7, 7-6 (7/5), 6-3 și a învins-o pe Bouzkova în 2 ore și 56 de minute.

Într-un meci extrem de strâns pe stadionul Arthur Ashe, Bouzkova a jucat practic jumătate din meci pe un singur picior, după ce a suferit o accidentare la coapsă la jumătatea setului al doilea.

Cehoaica în vârstă de 25 de ani, cap de serie 31, a părăsit terenul pentru un lung time-out medical după ce aproape că nu mai putea de durere.

Aproape în lacrimi când a reintrat pe teren, a reușit cumva să lupte în continuare cu curaj, în ciuda unei mobilități extrem de limitate.

Bouzkova a fost adesea văzută făcând grimase și strâmbându-se de durere ori de câte ori trebuia să schimbe piciorul, dar a continuat în mod remarcabil.

"Trebuie să o fac!"

La un moment dat, ea s-a consultat cu echipa de antrenori din tribune și a spus simplu: "Trebuie să o fac".

"Afost un meci foarte greu", a declarat Jabeur după aceea. "Amândouă am jucat foarte bine. Ea nu a vrut să se oprească. Este o jucătoare grozavă".

Jabeur a recunoscut că a fost incredulă în unele momente când Bouzkova a rezistat în ciuda accidentării sale.

"Când am văzut că are probleme cu piciorul, am încercat să o fac să se miște cât mai mult", a spus Jabeur. "Știu că nu este frumos, dar am încercat să câștig meciul. În anumite momente mă gândeam: 'Chiar este accidentată?'. Nu eram sigură".

Jabeur, care, de asemenea, a avut nevoie de trei seturi în turul doi după un meci de deschidere dificil la începutul acestei săptămâni, s-a aflat din nou în dificultate la începutul meciului cu Bouzkova.

Dar accidentarea a schimbat complexitatea meciului, chiar dacă Bouzkova, accidentată, a dus-o la tie-break în setul al doilea.

Jabeur a reușit un break timpuriu în setul final, iar apoi a servit pentru meci în al nouălea game.

A mai avut loc o altă răsturnare de situație, când Bouzkova a salvat două mingi de meci după ce a fost condusă cu 15-40, dar Jabeur a obținut în cele din urmă victoria la a treia minge de meci.

Jabeur o va înfrunta luni, în optimi, pe chinezoaica Zheng Qinwen.