Franța a trecut de Norvegia și s-a calificat în semifinalele United Cup

Caroline Garcia și Edouard Roger-Vasselin din Franța sărbătoresc victoria la dubluReuters
Caroline Garcia (30 de ani) a ajutat Franța să obțină un loc în semifinalele United Cup, după ce a învins-o pe Malene Helgo (24 de ani) la simplu și a făcut echipă cu Edouard Roger-Vasselin (40 de ani) pentru a câștiga meciul de dublu în victoria cu 2-1 în fața Norvegiei, joi, la Sydney.

Garcia și Roger-Vasselin au învins perechea formată din Ulrikke Eikeri (31 de ani) și Casper Ruud (25 de ani) cu 7-5, 6-4 într-o partidă de dublu mixt foarte interesantă.

Primul set a fost o afacere strânsă până când Franța a făcut break pentru un avantaj de 6-5,„ și-a ținut serviciul pentru a câștiga primul set, iar apoi a făcut singurul break pentru un avantaj de 2-1 în setul al doilea.

"Mâine va fi o zi liberă. Nu mai suntem atât de tineri, mai ales eu", a declarat căpitanul jucător Roger-Vasselin.

"Mâine va fi doar o zi liberă, vom încerca să ne odihnim, să ne bucurăm poate de Sydney și apoi să revenim în forță pentru semifinala de sâmbătă".

Garcia, numărul 20 mondial, a supraviețuit mai devreme unei sperieturi în setul al doilea pentru a da Franței conducerea cu o victorie cu 6-2, 6-7, 7-6 în fața lui Helgo.

Garcia părea să se îndrepte spre o victorie simplă după ce a trecut cu brio de primul set și a ajuns la minge de meci în tie-break-ul setului al doilea, dar Helgo, locul 544 mondial, a revenit și a complicat situația.

"A fost un meci nebunesc. Malene a fost o jucătoare pe care nu o cunoșteam, dar a lovit atât de bine mingea", a declarat Garcia. "Am trecut prin toate emoțiile și a trebuit să găsesc o cale de ieșire. Astăzi a fost aproape prea mult, dar în cele din urmă am obținut punctul.

Ruud, care a câștigat ultimele două meciuri de simplu, a readus Norvegia la egalitate cu 6-1, 6-4 în fața lui Adrian Mannarino (35 de ani).

Mannarino, numărul 22 mondial, nu a avut niciun răspuns la jocul clinic al lui Ruud, iar francezul a evitat un "covrig" (pierderea setului la zero) doar prin faptul că și-a păstrat ultimul game de serviciu din primul set, înainte de a-și ridica nivelul în cel de-al doilea.

Norvegia va înfrunta Polonia, principala favorită, în semifinala de sâmbătă de la Sydney. Grecia și Germania joacă vineri pentru a decide cine va înfrunta Australia în cealaltă semifinală.