Swiatek și Hurkacz duc Polonia în semifinalele United Cup

Swiatek și Hurkacz duc Polonia în semifinalele United CupAFP
Polonia este prima echipă calificată în semifinalele competiției de tenis pe formații mixte United Cup, după ce a dispus de China cu 2-0 în sferturile de finală, miercuri, la Perth, în Australia.

Hubert Hurkacz şi Iga Swiatek au adus cele două puncte ale victoriei, în urma meciurilor de simplu.

Hurkacz s-a impus la masculin cu 6-3, 6-4 în fața lui Zhizhen Zhang, iar Swiatek a dispus de Qinwen Zheng cu 6-2, 6-3, liderul mondial feminin bifând astfel a treia sa victorie consecutivă la simplu în această competiție pregătitoare pentru Australian Open.

Polonia va disputa semifinala la Sydney, adversara sa din penultimul act urmând să fie Franța sau Norvegia.

Franța s-a calificat, la rândul său, în sferturile de finală, învingând Italia cu scorul de 3-0, în Grupa D.

Caroline Garcia, numărul 20 WTA, a întrecut-o pe Jasmine Paolini cu 6-4, 5-7, 7-4, după ce Adrian Mannarino îl învinsese pe Lorenzo Sonego cu 6-4, 6-4.

La dublu mixt, perechea Elixane Lechemia/Edouard Roger-Vasselin s-a impus în fața cuplului Nuria Brancaccio/Flavio Cobolli cu 7-6 (7/5), 6-4

În sferturile de finală, Franța va înfrunta echipa Norvegiei.