Surpriză uriașă la Shanghai: americanul Korda îl elimină pe rusul Medvedev, al doilea favorit

Korda - Medvedev la Shanghai
Korda - Medvedev la ShanghaiProfimedia
Americanul Sebastian Korda obține prima sa victorie din carieră în fața unui jucător din Top 5. El l-a învins în turul trei la Shanghai pe Daniil Medvedev cu 7-6, 6-2

În urmă cu două zile, un american a învins un jucător din Top 5 la Shanghai: Brandon Nakashima trecea în turul doi pe Holger Rune (nr. 5).

Astăzi s-a întâmplat din nou, Sebastian Korda l-a învins pe Daniil Medvedev, locul 3 și favoritul numărul 2,  în turul al treilea al turneului Masters 1000, cu 7-6 (8), 6-2. Este o victorie de referință pentru Korda - prima sa victorie în Top 5.

Tânărul de 23 de ani suferise șase înfrângeri până acum împotriva jucătorilor din Top 5 înaintea acestui meci.

Sebastian Korda a oferit o demonstrație de mare clasă concretizată în cea mai mare victorie din cariera sa.

Korda a salvat trei mingi de set și s-a impus în tie-break. Medvedev a resimțit șocul în setul al doilea, iar un break făcut de Korda în al doilea game a fost suficient pentru ca al 26-lea favorit să obțină o victorie impresionantă într-o oră și 28 de minute.

Rezumatul partidei
Flashscore/ATP

"Am jucat un tenis foarte bun de la început", a declarat Korda. "Am avut câteva raliuri lungi. Sunt foarte fericit că am reușit să iau primul set la limită, iar apoi a fost doar o chestiune de timp până am obținut break-ul", a spus americanul.