Ons Jabeur, principala favorită, eliminată de la WTA San Diego Open. Garcia e în sferturi

Ons Jabeur
Ons JabeurProfimedia
Anastasia Potapova a produs surpriza în Statele Unite, la San Diego și a eliminat-o pe tunisianca Ons Jabeur, principala favorită, scor 6-4, 7-6

Potapova, aflată pe locul 27 în lume, a declarat că răbdarea a fost elementul cheie împotriva numărului șapte mondial. Rusoaica știa că joacă împotriva unei sportive redutabile: Ons Jabeur a ajuns la a treia sa finală de Grand Slam în acest an, la Wimbledon.

"Cu Ons este foarte greu de jucat", a spus Potapova, care a trecut în primul tur de Alycia Parks în trei seturi. "Este cu adevărat una dintre cele mai bune jucătoare din lume și stilul ei este foarte inconfortabil. Sunt foarte fericită și mândră că am obținut această victorie".

Rezumatul partidei
Flashscore/WTA

Potapova a obținut a șasea victorie din carieră în fața unei jucătoare din top 10 și o va întâlni în sferturi de finală pe Sofia Kenin, campioana de la Australian Open din 2020, învingătoare cu 1-6, 6-4, 6-2 în fața compatrioatei sale americane Katie Volynets.

Garcia merge mai departe la San Diego

Caroline Garcia, cap de serie numărul 2, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Cymbiotika San Diego Open, după ce a învins-o pe Sloane Stephens cu 6-3, 3-6, 6-1.

Garcia o va înfrunta pe Danielle Collins pentru un loc în prima sa semifinală pe care o joacă din februarie.

Garcia a dominat-o pe americancă și a obținut o victorie de o oră și 44 de minute. Franțuzoaica a reușit 26 de lovituri câștigătoare, față de 27 de erori neforțate în acest meci. Prin această victorie Garcia și-a luat revanșa în fața lui Stephens. Americanca o învinsese la Cincinnati luna trecută.