Gabriela Ruse s-a calificat  pe tabloul principal la WTA Rouen. Irina Bara, învinsă în meciul decisiv

Gabriela Ruse s-a calificat pe tabloul principal la WTA Rouen. Irina Bara, învinsă în meciul decisiv

Gabriela Ruse
Gabriela RuseAFP
Open de Rouen 2024 este un turneu din categoria WTA 250 care se desfășoară în perioada 15-21 aprilie. Este un turneu pe zgură, dotat cu premii totale în valoare totală de 267.082 de $. Campioana en-titre este elvețianca Viktorija Golubic.

Aflată pe locul 162 în clasamentul mondial, Gabriela Ruse, favorită 5 în calificări a învins-o categoric pe poloneza Martyna Kubka, locul 359 WTA, scor 6-4, 6-0. Partida a durat o oră și 11 minute.

Ruse a început meciul cu un break, dar apoi a fost condusă cu 2-1 și 3-2, înainte de a intra în joc și a câștiga 3 game-uri consecutive.

Românca de pe locul 162 a  obținut un avantaj pe care sportiva din Polonia nu l-a mai putut recupera.

În setul 2, după ce a cedat doar două puncte pe propriu serviciu, românca nu a mai pierdut niciun game și a închis rapid meciul.

Gabriela Ruse va participa și în proba de dublu, unde face pereche cu americanca Sabrina Santamaria.

În această competiție va fi prezentă și Monica Niculescu, alături de partenera sa, japoneza Miyu Kato, această pereche fiind principala favorită a turneului din Franța.

În schimb, Irina Bara nu a reușit să câștige meciul din finala calificărilor pe tabloul principal de la Rouen, unde ajunsese după ce a învins-o ieri pe belarusa Jana Kolodinska (locul 243 WTA) cu scorul de 6-3, 7-5, într-o oră și 39 de minute de joc.

Românca de pe locul 156 mondial a fost învinsă de Polina Kudermetova (locul 181 WTA), în două seturi, scor 3-6, 4-6, după o oră și 19 minute de joc.