Nu vom avea un duel 100% românesc la Roma! Ana Bogdan, învinsă de Marketa Vondrousova

Ana Bogdan
Ana BogdanProfimedia
Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de cehoaica Marketa Vondrousova, cu 6-2, 3-6, 6-4, joi seara, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 4.791.105 euro.

Ana Bogdan (31 ani, 63 WTA) s-a înclinat după două ore şi 26 de minute în fața campioanei en titre de la Wimbledon.

Vondrousova (24 ani, 7 WTA), a şasea favorită, s-a impus fără drept de apel în primul set, cu 6-2. Cehoaica a început bine şi actul secund, a condus cu 2-0 şi 3-1, dar românca a revenit spectaculos şi a câştigat setul cu 6-3, după cinci ghemuri consecutive. În decisiv, Ana Bogdan a continuat să joace bine, a condus cu 2-0 şi 3-1, a ratat patru mingi de 4-1 pe serviciul adversarei, iar apoi a acuzat momentul psihologic. Vondrousova a profitat şi s-a desprins a 5-3, câştigând cu 6-4.

Cehoaica are acum 2-1 în meciurile directe: Ana Bogdan s-a impus cu 6-3, 1-6, 6-4, în primul tur la Roland Garros, în 2018, an în care Simona Halep cucerea trofeul, iar Vondrousova şi-a luat revanşa în 2021, în primul tur la Dubai, cu 6-4, 6-4.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 16.965 de euro şi 35 de puncte WTA.

În turul al treilea, Vondrousova o va înfrunta pe Sorana Cîrstea (34 ani, 32 WTA), care are 3-1 în meciurile directe. Cîrstea a câştigat ultimul lor meci, în februarie în sferturi la Dubai, cu 2-6, 7-6 (7/1), 6-2.