Naomi Osaka marchează revenirea la Roma cu o victorie după trei ani de absență

Osaka se află în prezent pe locul 173
Osaka se află în prezent pe locul 173AFP
Naomi Osaka (26 ani) a marcat revenirea la Openul de la Roma pentru prima dată din 2021, printr-o victorie în două seturi în fața Clarei Burel (23 ani), miercuri, în primul tur.

Fostul număr unu mondial, Osaka s-a impus în fața adversarei sale franceze, locul 45 în clasament, cu 7-6 (2), 6-1.

A fost prima victorie a japonezei împotriva unei adversare din top 50 pe zgură de când a învins-o pe Victoria Azarenka la Roland Garros în 2019.

Osaka, care se află acum pe locul 173 în lume după ce a luat o pauză din circuit pentru a avea primul ei copil, o va înfrunta pe Marta Kostyuk din Ucraina, cap de serie numărul 19, pentru un loc în turul al treilea.

Kostyuk, vicecampioană pe zgură la Stuttgart luna trecută, a pierdut în fața Osakăi în singura lor întâlnire anterioară, în trei seturi la US Open 2020.

Miercuri, vedeta japoneză a obținut victoria în 84 de minute, terminând cu 27 de lovituri câștigătoare, inclusiv opt ași, și a făcut patru breakuri

"Primul set a fost foarte greu. Mă bucur foarte mult că am reușit să închid meciul în al doilea", a declarat Osaka după doar a doua sa victorie pe zgura europeană în această primăvară.

"În general, cred că din punct de vedere mental am încercat să rămân cât de puternică am putut, așa că sunt foarte fericită pentru asta."

”Am condus cu 5-3, serveam pentru set și am pierdut (game-ul). Dar faptul că am reușit să rezist și, în cele din urmă, să închid setul în condițiile mele este un lucru pentru care sunt foarte mândră de mine.

"Evident, am jucat mult mai bine în setul al doilea. Sper ca atunci când voi juca meciul următor să învăț din greșelile pe care le-am făcut astăzi."