Jaqueline Cristian profită de statutul de lucky loser și se califică în turul trei la Roma

Jaqueline Cristian a învins-o în trei seturi pe rusoaica Elina Avanesyan
Jaqueline Cristian a învins-o în trei seturi pe rusoaica Elina AvanesyanProfimedia
Jaqueline Cristian (25 de ani - locul 68 WTA) a învins-o în trei seturi pe rusoaica Elina Avanesyan (21 de ani - locul 72 WTA) și s-a calificat în turul trei la Openul Italiei.

Elina Avanesyan - Jaqueline Cristian 7-5, 2-6, 2-6

Norocul continuă să îi surâdă sportivei din România, după ce în ultima etapă a calificărilor a fost eliminată inițial de Varvara Gracheva (6-2, 2-6, 3-6).

Ulterior, cehoaica Barbora Krejcikova a declarat forfeit din pricina unor probleme medicale, astfel încât Jaqueline Cristian a primit statutul de lucky loser și a ajuns direct în turul doi al competiției.

Românca a avut nevoie de aproape trei ore pentru a o depăși pe Avanesyan, la capătul unei partide care a fost întreruptă din cauza ploii la scorul de 2-2 în setul de debut.

Rusoaica s-a impus în primul set cu 7-5, după ce a reușit două break-uri la capătul unui act destul de echilibrat între cele două jucătoare.

Deși a salvat trei mingi de set, Cristian a cedat în cele din urmă la debut.

În actul secund, românca nu a mai comis erori, arătând un joc mult mai solid în fața adversarei. Cristian a reușit două break-uri la 1-3 și la 2-6, trimițând partida în decisiv.

Setul trei a fost unul destul de echilibrat la început, fiecare dintre jucătoare reușind să câștige game-ul atunci când adversara s-a aflat la serviciu. Deși a cedat primele 2 game-uri pe serviciu, Cristian a revenit și nu a mai oferit nicio șansă rusoaicei și s-a impus cu 6-2.

Se anunță un meci de foc în turul următor pentru Cristian, românca urmând să o întâlnească pe Coco Gauff