Surpriză la Mastersul de la Paris: Alcaraz, eliminat de Safiullin în turul doi

Racheta nu i-a fost prietenă lui Carlos Alcaraz de această dată.
Racheta nu i-a fost prietenă lui Carlos Alcaraz de această dată.AFP
Carlos Alcaraz a pierdut în turul al doilea al Masters-ului 1000 de la Paris, în meciul său de debut, în fața rusului Safiullin, cu 3-6 și 4-6, într-o oră și 39 de minute. Un meci dezastruos pentru jucătorul din Murcia, care nu s-a simțit niciodată în largul său și a avut foarte puține reușite în fața unui jucător venit din calificări.

Nu a fost revenirea așteptată, nici pe departe, cea a lui Carlos Alcaraz, după ce și-a depășit problemele medicale. A intrat rece, neîncrezător, fără să-și găsească ritmul și ratând multe lovituri, mai ales la serviciu. Inactivitatea sa din ultimele săptămâni a fost vizibilă. Și cel mai rău este că nu și-a regăsit cele mai bune lovituri și a ajuns să îngenuncheze pe terenul parizian.

Dar începutul a fost unul bun. A avut 2-1 și serviciul. Dar apoi a intrat în picaj, iar Safiullin, locul 45 mondial, a profitat, știind că se află în fața șansei vieții sale, la primul său meci împotriva unui jucător din Top 3 ATP. De la egalitate la 3-3, a trecut la câștigarea primului set, impunându-se cu autoritate în următoarele trei game-uri în fața unui Alcaraz care a încercat, dar nu a reușit să se descurce.

Reacția campionului spaniol era de așteptat, dar și scăderea de nivel a adversarului său, venit din calificări. Și așa părea să se întâmple când Alcaraz a deschis setul secund cu serviciul câștigat la zero. A irosit apoi două mingi de break, dar a câștigat următoarele două game-uri pentru a conduce cu 3-1.

Totul părea să fie în ordine... mai puțin pentru Safiullin, care s-a scuturat de presiune, pe care i-a pasat-o lui Carlitos și, brusc, a câștigat game-ul (3-2), și-a păstrat serviciul (3-3), s-a desprins din nou (3-4), pentru ca apoi să servească impecabil (3-5) și să ajungă la două puncte de victorie (30-30 ). Jucătorul spaniol a tras de el și-a și a conectat două forehand-uri pentru a face 4-5 pe tabela de marcaj pariziană.

Pericolul nu trecuse încă complet, iar ce era mai rău urma să vină. Cu serviciul său, rusul a avut o minge de meci. Alcaraz a salvat-o în mod miraculos cu un retur care a trecut puțin peste fileu. Dar la a doua pe care a avut-o, Safiullin nu a ratat ocazia vieții sale de a obține victoria în fața numărului 2 mondial.