Miriam Bulgaru impresionează și la Montevideo. E în optimile de finală ale turneului sud-american

Miriam Bulgaru impresionează și la Montevideo
Miriam Bulgaru impresionează și la MontevideoProfimedia
Jucătoarele române de tenis Miriam Bulgaru şi Gabriela Lee s-au calificat, marți, în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Montevideo.

Miriam Bulgaru are un an memorabil, cu evoluții entuziasmante culminînd cu apariția de la Transilvanya Open, când s-a oprit în optimi după o partidp de mare luptă cu jucătoarea spaniolă Rebeka Masarova.

A şasea favorită, a trecut în prima rundă de americanca Anna Rogers, 606 WTA fără drept de apel, cu 6-1, 6-1, în 64 de minute.

În optimi, Bulgaru o va înfrunta pe olandeza Eva Vedder, numărul 375 mondial.

O altă româncă, Gabriela Lee, 424 WTA a surclasat-o în prima rundă a tabloului principal pe Lucia De Santa Ana, o reprezentantă a Uruguayului, cu 6-0, 6-1, în doar 50 de minute.

Următoarea adversară a româncei va fi mexicanca Renata Zarazua, 128 WTA, a doua favorită.

Bilanțul meciurilor directe dintre cele două este egal, 2-2, dar mexicanca s-a impus în ultimele două confruntări.