Șoc la Monte Carlo: campionul en-titre, Andrey Rublev, eliminat chiar la debut

Andrey Rublev
Andrey RublevAFP
Australianul ​Alexei Popyrin a produs prima mare surpriză la turneul „ATP Masters 1000” de la Monte Carlo, eliminându-l în turul al doilea pe Andrey Rublev, câștigătorul ediției de anul trecut.

Rublev, cap de serie numărul 6 a beneficiat în primul tur de un „bye”, dar nu reușit să încheie perioada slabă pe care o traversează.

Rusul a cedat în fața australianului de pe locul 46 după o oră și 40 de minute de joc, scor 6-4, 6-4.

Andrey Rublev a pierdut patru dintre ultimele cinci meciuri disputate în circuitul ATP.

Primul, în semifinalele de la Dubai, când rusul a fost descalificat în setul decisiv pentru injurii în limba rusă.

A urmat o victorie în fața lui Andy Murray, dar și înfrângeri cu Jiri Lehecka, la Indian Wells și cu Tomas Machac la Miami Open.

În 2023, Andrey Rublev l-a învins pe Holger Rune în finala Mastersului de la Monte Carlo, scor 5-7, 6-2, 7-5.

Popyrin îl va înfrunta în optimi pe conaționalul său Alex De Minaur, care a trecut de olandezul Tallon Griekspoor, scor 2-6, 6-2, 6-3.

Ultima oară când campionul en-titre de la Monte Carlo a fost eliminat la primul său meci a fost în 2016, când Novak Djokovic era învins de Jiri Vesely.

După această înfrângere, Rublev rămâne pe locul 6 ATP, dar ar putea fi depășit în funcție de rezultatele de la Monte Carlo.