Novak Djokovic, surprins de Musetti la Monte-Carlo

ATP: Novak Djokovic a fost surprins de un Musetti curajos la Monte-Carlo
ATP: Novak Djokovic a fost surprins de un Musetti curajos la Monte-CarloProfimedia
Numărul 1 mondial, Novak Djokovic, a pierdut în fața numărului 21 mondial în trei seturi: 4-6, 7-5, 6-4. Lorenzo Musetti se califică în sferturile de finală de la Monte-Carlo, unde îl așteaptă compatriotul și prietenul său Jannik Sinner.

Novak Djokovic - Lorenzo Musetti 1-2

Cu un singur meci în picioare din 3 martie încoace, după semifinala pierdută la Dubai în fața lui Medvedev, Novak Djokovic a fost surprins de Lorenzo Musetti în optimile de finală ale Masters-ului ATP 1000 de la Monte Carlo.

Rezultatul reprezintă o lovitură grea pentru actualul număr unu mondial, cu doar câteva săptămâni înainte de Openul Franței.

În primul set, Musetti a pierdut al doilea său game la serviciu, dar a recuperat imediat doar pentru a-i ceda încă o dată sârbului serviciul. Apoi, la 5-2, Djokovic a avut două mingi de set, dar nu a reușit să le transforme.

Musetti a câștigat în cele din urmă un al treilea game și apoi un al patrulea, reușind break-ul pentru a doua oară. Dar, povestea începutuli de set s-a repetat, iar Djokovic a câștigat din nou pe serviciul adversarului și a închis prima parte, 6-4.

Setul al doilea a început cu patru break-uri la rând și nouă în total, cei doi jucători reușind doar de trei ori să își păstreze serviciul.

În cele din urmă, Musetti a reușit să preia inițiativa și l-a pus treptat în dificultate pe Djokovic, reușind să câștige setul cu 7-5.

După un sfert de oră din setul al treilea, ploaia s-a dezlănțuit pe terenul monegasc și ambii jucători au fost nevoiți să părăsească terenul la 1-1, 40-30 pentru sârb.

Odată reîncepută partida, la 3-3, pe serviciul lui Nole, italianul a avut trei mingi de break. Prima a fost anulată, dar a doua a fost câștigătoare.

Al 21-lea jucător al lumii și-a câștigat apoi toate game-urile pe serviciu până la 5-4. Iar după trei mingi de meci și un ultim game tensionat, jucătorul de 21 de ani a închis meciul, câștigând cu 6-4 ultimul set.

În turul următor, Lorenzo Musetti va juca împotriva compatriotului său Jannik Sinner.