Holger Rune îl elimină pe Dominic Thiem la Monte-Carlo

Dominic Thiem nu și-a revenit încă la cel mai bun nivel.
Dominic Thiem nu și-a revenit încă la cel mai bun nivel. AFP
În primul său meci pe zgură din acest sezon, Holger Rune a reușit să se impună în fața lui Dominic Thiem, care nu a atins încă cea mai bună formă a sa. Danezul s-a impus în două seturi și s-a calificat în optimile de finală.

După luni întregi marcate de dificultăți, Dominic Thiem părea să fi revenit la un nivel decent. Iar austriacul a avut parte de un test interesant astăzi, împotriva lui Holger Rune. Danezul a avut un debut de sezon inconstant, dar chiar și așa era considerat a fi marele favorit pentru acest meci, chiar dacă era prima partidă a lui Rune pe zgura europeană în acest sezon.

Thiem părea să fie într-o poziție bună la începutul meciului, dar a fost doar o iluzie. Condus cu 2-1, el avea să piardă cinci game-uri la rând și a cedat primul set cu 6-2 în 33 de minute, danezul reușind nu mai puțin de 17 lovituri câștigătoare.

Dominic Thiem a încercat să revină și a preluat controlul setului secund. A avut o prestație solidă și nu a ezitat niciodată pe serviciul său. Până la game-ul al șaptelea. Holger Rune a simțit că acesta este momentul să accelereze și să forțeze un break, lucru pe care l-a și reușit, punctul obținut dovedindu-se a fi în cele din urmă decisiv.

Holger Rune s-a impus cu 6-2, 6-4 și s-a calificat în optimi. Austriacul nu a revenit încă la nivelul său de top, în ciuda unor momente bune, și va trebui să muncească din greu pentru a reveni printre cei mai buni.