Sorana Cîrstea e în optimi la Miami! Victorie superbă cu Kasatkina

Sorana Cîrstea e în optimi la Miami
Sorana Cîrstea e în optimi la MiamiAFP
Sorana Cîrstea (24 WTA) a câștigat duelul din turul al treilea al Open-ului de la Miami. Jucătoarea din România s-a impus în două seturi în fața rusoaicei Daria Kasatkina (11 WTA), scor 7-5, 6-2.

Daria Kasatkina - Sorana Cîrstea 0-2

Sorana a început ezitant partida și s-a văzut rapid condusă cu 3-0 pe tabelă, pierzându-și de două ori serviciul în debutul întâlnirii.

A fost un avertisment pe care jucătoarea din România l-a luat în serios și a început cursa de recuperare. A făcut break imediat și a păstrat echilbrul până în game-ul al optulea când i-a luat din nou serviciul rusoaicei și a egalat la patru.

Pe final de set, Sorana a revenit de la 0-30 și a fructificat prima minge de set avută, încheind actul cu 7-5.

Kasatkina a căzut definitiv în game-ul al patrulea din setul secund, când și-a pierdut pentru a patra oară în meci serviciul și i-a permis Soranei să se desprindă la 3-1.

Românca a gestionat perfect restul partidei și a încheiat setul cu 6-2.

Ea o va întâlni în optimi pe învingătoarea dintre Danielle Collins (53 WTA) și Elina Avanesyan (65 WTA), care în turul anterior a furnizat una dintre surprizele turneului, reușind să o elimine pe a șasea favorită, tunisianca Ons Jabeur.