Murray, "îndrăgostit" de Alcaraz: "Să-l văd jucând tenis mă face să zâmbesc".

Alcaraz și Murray, într-un meci din 2021.
Alcaraz și Murray, într-un meci din 2021.Getty Images vía AFP
Ca și cum ar fi fost un simplu spectator, britanicul a transmis un mesaj pe contul său X (fostul Twitter) în timp ce urmărea meciul spaniolului.

Carlos Alcaraz l-a învins pe Roberto Carballés cu 6-2, 6-1 în primul său meci la Miami Open. Fără îndoială, toate reflectoarele sunt îndreptate spre el după victoria de la Indian Wells și având în vedere absența lui Novak Djokovic.

Deși a fost un meci de debut relativ ușor, el a făcut mai mult decât să se achite de sarcini și a confirmat de ce este favorit la câștigarea trofeului. Următorul său adversar va fi veteranul Gäel Monfils, care a venit din urmă pentru a-l învinge pe Jordan Thompson.

"Să-l văd pe Alcaraz jucând tenis mă face să zâmbesc", a postat Murray la câteva minute după ce a fost confirmată victoria în fața jucătorului din Tenerife. Numărul doi în clasamentul mondial a răspuns pe aceeași rețea de socializare cu un mesaj mai succint, dar înainte, într-o conferință de presă, a oferit un răspuns mai profund: "Este o nebunie pentru mine că o legendă ca Andy spune așa ceva, că îi place foarte mult să se uite la meciurile mele".

"Cred că a văzut mult tenis de-a lungul carierei sale, multe meciuri și mulți jucători. Să aud aceste cuvinte din partea lui pentru mine este grozav. Este ceva ce încerc să fac în fiecare meci".

Merită amintit că ultimul duel dintre cei doi a fost în octombrie 2021, când s-au întâlnit la Viena. Alcaraz avea doar 18 ani la acea vreme, dar s-a impus în două seturi (3-6, 4-6) și s-a calificat în sferturile de finală.

Scoțianul, care l-a învins sâmbătă pe argentinianul Etcheverry (7-6/7-0, 6-3), a prezis că Carlos va ajunge pe primul loc în clasamentul ATP. Era un tânăr care începea deja să epateze și care promitea multe, deși era departe de ceea ce este acum.

"Este foarte bun și cred că are mari șanse să ajungă lider", a spus câștigătorul a trei titluri de Grand Slam (două la Wimbledon și unul la US Open).