Dimitrov trece de Zverev și își rezervă biletul în finala de la Miami

Dimitrov - Sinner, în finala de la Miami
Dimitrov - Sinner, în finala de la MiamiAFP
Bulgarul Grigor Dimitrov l-a învins vineri pe Alexander Zverev cu 6-4, 6-7(4), 6-4 într-un meci palpitant și s-a calificat în finala Miami Open, unde îl va înfrunta pe Jannik Sinner, numărul trei mondial.

Dimitrov și-a folosit forehandul cu un efect devastator pe tot parcursul meciului, făcând doar trei erori neforțate pentru a câștiga primul set.

Cu toate acestea, Zverev, al patrulea favorit, a recâștigat controlul într-un set secund strâns, servind cu precizie pentru a-i refuza lui Dimitrov orice oportunitate de a face break, înainte de a câștiga tie-break-ul pentru a egala meciul.

"A fost ca o luptă între doi câini, ne-am luat la bătaie unul pe celălalt", a declarat Dimitrov, a cărui victorie îi va permite să revină în top 10 pentru prima dată din 2018.

"Și-a îmbunătățit jocul în setul al doilea, în setul al treilea a avut și el o șansă, dar am servit bine".

În finala de duminică, Dimitrov îl va înfrunta pe Sinner, care a trecut cu 6-1, 6-2 de Daniil Medvedev, campionul în exercițiu de la Miami Open, pentru a ajunge în finală pentru al doilea an consecutiv.