Iga Swiatek, în sferturi la WTA Madrid după o victorie fulger cu Sorribes Tormo

Iga Swiatek, în sferturile WTA Madrid
Iga Swiatek, în sferturile WTA Madrid AFP
Dacă cineva a întârziat la meciul dintre Iga Swiatek și Sara Sorribes Tormo, s-ar putea să fi pierdut întreaga întâlnire dintre poloneză și spaniolă. Liderul clasamentului a trecut ca o furtună prin runda a patra și a învins-o pe adversara sa cu 6:1, 6:0 în doar 68 de minute de joc.

Iga Swiatek - Sarra Sorribes Tormo 6-1, 6-0

Singura ”surpriză” a fost că Sorribes Tormo și-a adjudecat singurul game din startul duelului în fața polonezei.

Dar aici s-au terminat veștile bune pentru ea, întrucât liderul clasamentului WTA a dominat apoi complet pe toată durata partidei.

Swiatek a reușit să se impună prin break la fiecare serviciu al adversarei sale. Totodată, poloneza a stabilit și un nou record. Potrivit Opta, poloneza a ajuns pentru a 14-a oară în sferturile de finală în cadrul celor 18 turnee WTA pe zgură. Din anul 2000, doar două jucătoare au o rată mai mare de accedere în sferturi pe această suprafață decât Swiatek (77,8%) - Martina Hingis (85,7%, 12/14) și Justine Henin (80,6%, 25/31).

În sferturile de finală, Swiatek o va înfrunta pe brazilianca Beatriz Haddad Maia.