Jaqueline Cristian - partidă întreruptă de trei ori din cauza ploii, la Praga

Jaqueline Cristian la Praga
Jaqueline Cristian la PragaProfimedia
Semifinala de la Livesport Praga dintre Jaqueline Cristian și japoneza Nao Hibino se joacă de trei zile. Meciul a fost suspendat de câteva ori, începând de sâmbătă din cauza ploii și se va relua astăzi.

Jaquelin Cristian a fost în control în această partidă, dar acum este la un game distanță de eliminare. Meciul a fost suspendat la scorul de 5-2 și 15-15 în setul decisiv pentru niponă. Hibino a câștigat primul set cu 6-4, dar Cristian a revenit în al doilea pe care și l-a adjudecat la tie break cu 7-2.

Programul a fost perturbat din cauza ploii sâmbătă și duminică, astfel că meciul, care trebuia să aibă loc inițial sâmbătă, a început duminică, dar a fost întrerupt mai întâi în setul secund, la 3-1 și avantaj pentru Jaqueline Cristian, iar apoi în setul al treilea la 1-1 și 40-30 pentru japoneză, înainte ca organizatorii să anunțe suspendarea sa definitivă.

Meciul va fi reluat luni, la ora 11:00, ora României, potrivit site-ului WTA.

Cristian putea încheia rapid partida

Jaquelin Cristian și-a surclasat adverdsara la începutul fiecărui set, dar apoi a slăbit ritmul de fiecare dată: românca a condus cu 4-1 în primul set, dar a pierdut cinci ghemuri la rând.

Jaqueline Cristian a condus cu 4-1 și în setul secund, dar a avut nevoie de tiebreak pentru a se impune în cele din urmă. Deși a început decisivul cu break, Cristian i-a permis adversarei să se desprindă de la 2-2 cu trei ghemuri consecutive.

Jaqueline Cristian (25 ani, 122 WTA), care a învins-o surprinzător în primul tur pe cehoaica Marie Bozukova, principala favorită, și-a asigurat un cec de 11.276 dolari și 110 puncte WTA.

Hibino (28 ani, 136 WTA) a câștigat singurul meci anterior cu Jaqueline Cristian, anul acesta, în calificări la Auckland, tot într-o partidă puternic disputată, cu 6-4, 4-6, 6-2.

Învingătoarea din această partidă o va întâlni tot astăzi în finală pe Linda Noskova din Cehia, care a trecut de nemțoaica Tamara Korpatsch în două seturi: 6-1, 6-1, în ceva mai mult de o oră de joc.