Jannik Sinner debutează în forță la Indian Wells. Italianul a defilat la primul său meci

Jannik Sinner
Jannik SinnerProfimedia
Sinner, jucătorul momentului, care a triumfat la Australian Open, primul Grand Slam al anului, a obținut o victorie categorică în turul doi la ATP Indian Wells.

Italianul Jannik Sinner, 3 ATP a făcut o demonstrație de forță în fața australianului Thanasi Kokkinakis, pe care l-a încins cu  scorul de 6-3, 6-0, după doar o oră și 20 de minute.

Al treilea favorit al turneului, Sinner este neînvins după un parcurs excelent în acest an, când a cucerit trofee la Australian Open și Rotterdam, singurele turnee la care a participat.

În meciul cu Kokkinakis (99 ATP), italianul i-a cedat trei gameuri în primul set, însă în actul secund nu a mai făcut concesii, reușind un curat 6-0.

În turul al treilea de la Indian Wells, Jannik Sinner se va duela cu germanul Jan Lennard Struff (25 ATP) care a trecut de croatul Borna Coric (35 ATP) în turul doi.

BNP Paribas Open este un turneu din categoria ATP 1000 ce se desfășoară în perioada 6-17 martie.

Se joacă pe suprafață hard, iar campion en-titre este Carlos Alcaraz.

Nou record!

Jannik Sinner a devenit al patrulea jucător U23 din Era Open care a obținut 13 victorii consecutive în deschiderea unui sezon, după Jimmy Connors (1974), Stefan Edberg (1987) și Lleyton Hewitt (2000). Start.