Alcaraz îl învinge pe Medvedev și își păstrează coroana la Indian Wells

Carlos Alcaraz și trofeul de la Indian Wells
Carlos Alcaraz și trofeul de la Indian WellsProfimedia
Spaniolul de 20 de ani și-a apărat cu succes titlul de la Indian Wells după victoria din finală cu 7-6, 6-1 în fața lui Daniil Medvedev.

Carlos Alcaraz a început partida dezastruos și se părea că rusul Daniile Medvedev își va lua revanța după finală pierdută anul trecut în California.

Medvedev a condus cu 3-0, dar spaniolul s-a concentrat și a revenit spectaculos.

Forehandul l-a trădat pe rus în tiebreak și Carlos conducea cu 1-0 la seturi.

Setul al doilea a fost fără istoric: Alcaraz a controlat tot restul partidei, iar setul s-a încheiat la fel ca primul, cu un forehand ratat de Medvedev, de data asta la mingea de meci.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Anul trecut, Alcaraz câștigase Indian Wells tot după victoria din finală cu Daniil Medvedev, scor 6-3, 6-2.

Apărându-și cu succes titlul de la Indian Wells, Carlos Alcaraz este doar al doilea jucător din istoria competiției care câștigă la simplu masculin în doi ani consecutivi înainte de a împlini 21 de ani, după Boris Becker, care a realizat această performanță în anii 1987 și 1988.

De asemenea, spaniolul a cucerit al cincilea titlu ATP Masters 1000 după ce a participat la 21 de turnee de această categorie.

Cu un procentaj de câștig de 23,8%, Alcaraz este pe locul 3 după Novak Djokovic (31,3%) și Rafael Nadal (28,1%) în ceea ce privește rata de victorii în turneele Masters - din 1990 încoace.