Djokovic se califică în semifinale la Geneva, înainte de apărarea titlului la Roland Garros

Djokovic s-a impus în două seturi
Djokovic s-a impus în două seturiAFP
Novak Djokovic și-a asigurat, joi, un loc în semifinalele turneului de la Geneva, ceea ce l-a adus pe numărul unu mondial la două meciuri de primul său titlu din 2024, cu câteva zile înainte de începerea apărării titlului de la Roland Garros.

Djokovic a trecut de Tallon Griekspoor în două seturi, 7-5, 6-1, în 77 de minute pe Parc des Eaux-Vives.

Griekspoor, numărul 27 mondial, a fost al șaselea cap de serie la turneul de la Geneva, care are 28 de participanți și care servește ca ultimă încălzire înainte de al doilea Grand Slam al sezonului, care va avea loc săptămâna viitoare pe zgura de la Paris.

El a avut trei mingi de set împotriva lui Djokovic în primul act.

"A fost o victorie grozavă. Am crezut că primul set ar fi putut merge ușor în favoarea lui, deoarece cred că a fost un jucător mai bun în cea mai mare parte a primului set", a declarat Djokovic după aceea.

"Am fi putut avea o cu totul altă direcție a meciului dacă el ar fi convertit acele mingi de set.

"Am fost norocos că am găsit câteva servicii foarte bune, iar din acel moment am jucat un tenis foarte, foarte bun și solid".

A fost un pod prea îndepărtat pentru Griekspoor, care mai devreme, joi, și-a încheiat meciul din turul al doilea cu Denis Shapovalov, învingându-l pe canadian cu 6-7 (7/9), 7-6 (7/4), 6-3.

Meciul a fost suspendat în setul al doilea, miercuri, din cauza ploii.

Djokovic îl va înfrunta pe cehul Tomas Machac în semifinalele de vineri. Cei doi s-au mai întâlnit o singură dată până acum, Djokovic câștigând disputa de la Dubai, anul trecut. Machac, numărul 44 mondial, se va afla la prima sa semifinală în circuitul ATP.

El a trecut de americanul Alex Michelsen, în vârstă de 19 ani, cu 6-3, 7-6 (7/2), în sferturile de finală disputate pe zgura de la Geneva. Michelsen l-a eliminat pe compatriotul său Taylor Fritz, al treilea favorit, în turul al doilea.