Victorie pentru Gabriela Ruse! Urmează însă un duel dificil pentru calificarea la Roland Garros

Gabriela Ruse a învins-o în două seturi pe Suzan Lamens
Gabriela Ruse a învins-o în două seturi pe Suzan LamensProfimedia/ IMAGO
Gabriela Ruse (152 WTA) a obținut miercuri seară (22 mai) biletul de acces către ultimul tur al calificărilor de la Roland Garros, după ce a trecut cu 6-3, 6-4 de Suzan Lamens (locul 148 WTA).

Gabriela Ruse - Suzan Lamens 6-3, 6-4

Românca a arătat o formă bună în duelul care a durat o oră și 23 de minute. Deși în setul de debut a pierdut când s-a aflat la cel de-al doilea serviciu, Ruse a recuperat și a reușit la rândul ei trei break-uri în fața olandezei.

În decisiv, duelul dintre cele două a fost unul mult mai echilibrat, după două break-uri reușite de fiecare dintre jucătoare scorul arătând 2-1 în favoarea lui Lamens. Ruse nu a mai cedat însă pe serviciu și s-a impus cu 6-4, după ce a ratat două mingi de meci.

Pentru un loc pe tabloul principal de la Roland Garros, Ruse va avea de îndeplinit o misiune destul de dificilă, întrucât românca o va înfrunta pe italianca Sara Errani (95 WTA), principala favorită a calificărilor.