Iga Swiatek, calificare fără emoții în turul 3. Sinner irosește două mingi de meci și este eliminat

Iga Swiatek s-a calificat în turul 3
Iga Swiatek s-a calificat în turul 3AFP
Iga Swiatek, campioana în exercițiu, și-a asigurat locul în turul al treilea al turneului de la Roland Garros cu o victorie cu 6-4, 6-0 în fața americancei Claire Liu.

Numărul unu mondial, care încearcă să ridice trofeul Roland Garros pentru a treia oară în patru ani, a început în forță înainte de a avea câteva dificultăți pe terenul Philippe Chatrier.

"Nu este ușor când joci cu vântul și schimbi partea pentru a juca împotriva lui. Sunt fericită că mi-am ridicat nivelul în setul al doilea", a declarat Swiatek, care a împlinit miercuri 22 de ani.

Swiatek o va înfrunta în continuare pe chinezoaica Wang Xinyu și există șanse ca ea să continue să joace și în timpul zilei, deoarece organizatorii au programat meciuri masculine în toate cele cinci sesiuni de noapte de până acum.

Sinner, eliminat după ce a irosit două mingi de meci

Jannik Sinner a irosit două mingi de meci și a fost eliminat de la Roland Garros cu 6-7(0), 7-6(7), 1-6, 7-6(4), 7-5, joi, în turul al doilea, în fața germanului Daniel Altmaier.

Italianul roșcat, care este adesea încurajat de șase fani îmbrăcați în morcovi - băieții Carota - și care a fost văzut mâncând morcovi ca o gustare pe teren la Viena, s-a înclinat după cinci ore și 26 de minute.

Sinner, al optulea favorit, a cărui cea mai bună performanță la Roland Garros a venit în 2020, când a pierdut în sferturile de finală împotriva lui Rafael Nadal, părea pregătit pentru o victorie fără menajamente după ce a trecut de setul al treilea, dar Altmaier a revenit în joc.

"De obicei, zâmbesc pe dinăuntru și nu a fost cazul astăzi, atitudinea mea nu a fost corectă, am făcut lucruri pe care nu le fac de obicei", a declarat Sinner, care la un moment dat și-a spart racheta pe teren - un comportament foarte rar din partea lui.

"Anul acesta am acest obiectiv de a mă califica la (finala ATP de la) Torino și poate că am pus prea multă presiune pe mine, având acest obiectiv. Așa că poate trebuie să-mi schimb mentalitatea".

Sinner a irosit apoi două mingi de meci - una dintre ele când lovitura de trecere a lui Altmaier a tăiat fileul și l-a luat prin surprindere, iar germanul i-a furat din nou serviciul pentru a trimite meciul în decisiv.

Altmaier, care a ajuns în sferturile de finală la Madrid în acest an și în optimi la Roland Garros în 2020, a servit de două ori pentru meci, încheiând partida cu un as.

El s-a întors la scaunul său în timp ce lacrimile îi curgeau pe obraji înainte de a spune: "Iubesc jocul de tenis. În ultimele luni, eu, echipa mea, am depus atât de mult efort, toți împreună. Noi jucăm aici, dar în spatele nostru avem echipe puternice, de aceea această victorie este un efort de echipă".