Djokovic și-a sărbătorit a 37-a aniversare cu o victorie de care avea mare nevoie

Djokovic sărbătorește cea de-a 37-a aniversare cu o victorie foarte necesară
Djokovic sărbătorește cea de-a 37-a aniversare cu o victorie foarte necesarăAFP
Novak Djokovic și-a sărbătorit miercuri cea de-a 37-a aniversare cu cea de-a 1.100-a victorie din carieră, în timp ce se pregătește pentru apărarea titlului de la Roland Garros, calificându-se în sferturile de finală de la Geneva.

Numărul unu mondial a dispus de germanul Yannick Hanfmann cu 6-3, 6-3 în turul al doilea pe terenurile Parc des Eaux-Vives.

Djokovic devine doar al treilea jucător, după Jimmy Connors și Roger Federer, care atinge pragul de 1.100 de victorii.

Djokovic a primit un wild card pentru a juca la Geneva în încercarea de a salva o scădere alarmantă de formă înaintea Openului Franței de săptămâna viitoare, al doilea Grand Slam al anului. Bilanțul său din acest an este acum de 13 victorii și cinci înfrângeri, iar în 2024 nu a ajuns încă în finala unui turneu.

După ce l-a învins pe Hanfmann, mulțimea i-a cântat "La mulți ani" lui Djokovic, în timp ce un tort cu lumânări a fost adus pe teren. El a ridicat tortul și l-a arătat mulțimii, luând o gură înainte de a le oferi și băieților și fetelor de mingi.

"Cheia a fost ziua de naștere. Probabil că ziua mea de naștere nu ar fi fost la fel dacă nu câștigam meciul", a spus sârbul.

"Este frumos să fiu aici pentru prima dată în acest turneu și să am și familia mea aici care vine să mă susțină. Am crescut cu mătușa și unchiul meu și cu cei doi verișori ai mei în cea mai mare parte a vieții mele" , a spus el, referindu-se la rudele sale care locuiesc acum la Geneva.

"Nu avem ocazia să ne vedem atât de des în ultima vreme, așa că este foarte plăcut. Am parte de timp de foarte bună calitate pe teren, dar și în afara lui.

"Vă mulțumesc foarte mult pentru că ați cântat 'La mulți ani'. Asta chiar m-a emoționat, așa că sunt foarte fericit că am câștigat în această zi specială."

Ruud în optimi de finală

Într-o altă partidă, Casper Ruud, al doilea favorit, care a câștigat titlul de la Geneva în 2021 și 2022, și-a asigurat un loc în sferturile de finală cu o victorie cu 4-6, 6-2, 6-2 în fața austriacului Sebastian Ofner, venit din calificări.

Aceasta a fost a 32-a victorie a sezonului pentru Ruud la nivel de turneu. Niciun jucător nu a obținut mai multe victorii în 2024.

Norvegianul, numărul șapte mondial - care a fost învins de Djokovic în finala de anul trecut de la Roland Garros - se va confrunta în continuare cu argentinianul Sebastian Baez, al cincilea favorit.

Cehul Tomas Machac îl va înfrunta pe Alex Michelsen în optimi, după ce americanul l-a eliminat pe compatriotul său Taylor Fritz, al treilea favorit, cu 6-4, 4-6, 7-5.

Michelsen, în vârstă de 19 ani, a obținut abia luna trecută prima sa victorie pe zgură la nivel de turneu.

Celălalt sfert de finală de joi îl va opune pe Alexandr Shevchenko lui Flavio Cobolli, care l-a eliminat pe Ben Shelton, al patrulea favorit din SUA.