Turneul Campioanelor: Swiatek și Gauff, victorii la primele partide de la WTA Cancun

Swiatek câștigă Iga Swiatek a venit din urmă și a învins-o pe Marketa Vondrousova la WTA Finals de la Cancun, luni, în timp ce Gauff o învinge pe JabeAFP
Iga Swiatek, numărul doi mondial, a reușit să revină după un început ezitant în care era să piardă primul set și a învins-o pe campioana de la Wimbledon, Marketa Vondrousova în meciul de deschidere al Turneului Campioanelor de la Cancun, din Mexic.

În cealaltă confruntare de luni, campioana de la US Open, Coco Gauff, și-a făcut cadou o victorie zdrobitoare cu 6-0, 6-1 în fața tunisiencei Ons Jabeur.

Vedeta poloneză Swiatek a părut în dificultate într-un prim set plin de greșeli, în care a fost condusă cu 2-5, înainte de a reveni în forță și de a obține o victorie cu 7-6(3), 6-0.

În vârstă de 22 de ani, cvadrupla campioană de Mare Șlem încearcă să recupereze locul întâi mondial de la Aryna Sabalenka.

Obiectivul părea puțin probabil din cauza debutului ezitant al lui Swiatek, care părea că va pleca acasă rapid: Vondrousova, a șaptea favorită era în avantaj cu 5-2 în primul set.

Însă jocul Vondrousovei s-a prăbușit ulterior, iar Swiatek a reușit două break-uri succesive cu care a ajuns la 5-5.

Poloneza a câștigat setul după ce Vondrousova a făcut o dublă greșeală.

Jocul de serviciu al Vondrousovei a intrat în colaps în setul al doilea, Swiatek reușind să trei break-uri la rând și terminând setul cu 6-0 , fără drept de apel.

"În prima parte a meciului nu am simțit că am jucat rău", a spus Swiatek.

"Am simțit doar că făceam greșeli la ultimele lovituri din cadrul raliului. Am simțit că era loc de îmbunătățiri, dar nu a fost nevoie să schimb prea multe.

"Așa că am încercat doar să fiu mai precisă, să nu joc riscant", a declarat Swiatek după meci.

Gauff, prima victorie din carieră la Turneul Campioanelor

În a doua partidă a zilei, Gauff, în vârstă de 19 ani, a trecut rapid prin primul set împotriva lui Jabeur, un 6-0 dureros pentru tunisiancă, în doar 23 de minute.

Setul al doilea a fost tot unul fără istoric: 6-1 și o victorie convingătoare a americancei.

"Ons este o jucătoare mare, așa că m-am simțit foarte nesigură tot meciul, chiar dacă nu părea așa", a spus Gauff.

"Dar sunt fericită că în sfârșit am obținut o victorie aici, în acest turneu".

La WTA Finals, opt jucătoare împărțite în două grupe de câte patru joacă într-o primă fază tur-retur, iar primele două clasate din fiecare grupă avansează în semifinalele de sâmbătă.