Sorana Cârstea, duel cu o câștigătoare de Grand Slam în primul tur la Doha

Sorana Cârstea
Sorana CârsteaProfimedia
Sorana Cîrstea a fost eliminată în sferturi de finală la Abu Dhabi, după ce a reușit să învingă două jucătoare valorase, Caroline Garcia și Maria Sakkari.

Cîrstea a părăsit turneul din Emirate după înfrângerea în fața Dariei Kasatkina, scor 2-6, 0-6.

Românca nu are timp să reflecteze prea mult asupra acestei situații pentru că e angrenată într-un nou turneu săptămâna viitoare, la Doha, în primul turneu WTA 1000 al anului.

În primul tur, românca se va duela cu Sloane Stephens, campioana de la US Open 2017.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de două ori până acum, împărțindu-și victoriile: românca s-a impus la Dubai, în 2013, iar americanca la Roland Garros, în 2022.

În cazul unei victorii, românca va întâlni în turul secund liderul mondial, Iga Swiatek, campioana ultimelor două ediții de la Doha.

Sorana and Sloan
Sorana and Sloanwtatennis.com

Naomi Osaka și Caroline Garcia vor juca una dintre partidele importante din primul tur.

Alte meciuri extrem de interesante vor fi Leylah Fernandez - Liudmila Samsonova sau Donna Vekic - Veronika Siniakova.

Primele 8 favorite vor avea un prim tur liber: Iga Swiatek, Jelena Ostapenko, Ons Jabeur, Maria Sakkari, Qinwen Zheng, Elena Rybakina, Marketa Vondrousova și Cori Gauff.

Debut slab de an

Sorana Cîrstea a început anul 2024 cu eliminări  în primul tur la toate cele 3 turnee pe care le-a jucat în Australia: Brisbane, Adelaide și Australian Open.

La Abu Dhabi, însă, Sore a câștigat în primele două tururi contra unor jucătoare de top, Caroline Garcia și Maria Sakkari.

Sportiva noastră nu a mai fost la același nivel în duelul din sferturi cu Daria Kasatkina, pe care l-a pierdut categoric, scor 2-6, 0-6.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de două ori până acum, împărțindu-și victoriile: românca s-a impus la Dubai, în 2013, iar americanca la Roland Garros, în 2022. Astfel, Sori a câștigat singurul duel pe hard de până acum contra lui Sloane, tot într-o țară din Golf.