Monica Niculescu şi Cristina Bucşa s-au oprit în sferturile probei de dublu la Doha

Monica Niculescu
Monica NiculescuProfimedia
Perechea româno-spaniolă Monica Niculescu/Cristina Bucşa a fost învinsă de cuplul american Caroline Dolehide/Desirae Krawczyk, cu 6-4, 7-6 (7/5), joi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 1.000 de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari.

Niculescu şi partenera sa născută la Chişinău s-au înclinat după o oră şi 27 de minute.

În primul set, diferența a fost făcută de un break, reuşit de americance la 4-3 în favoarea lor. În actul secund, Dolehide şi Krawczyk au făcut un prim break la 2-1, dar Niculescu şi Bucşa au egalat la 5-5, iar apoi au urmat alte două break-uri, setul ajungând in tiebreak. Americancele au condus tot timpul şi s-au impus cu 7-5.

Cuplul româno-spaniol s-a ales cu un cec de 24.090 dolari şi 215 puncte WTA la dublu.