Tennis Tracker: Ostapenko se impune greu la Dubai/ Svitolina câștigă duelul ucrainean

Tennis Tracker: Jelena Ostapenko
Tennis Tracker: Jelena OstapenkoProfimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

18:59 - WTA DUBAI - Începutul impresionant al Elinei Svitolina (29 de ani) în 2024 continuă după o victorie muncită cu 6-3, 7-6(7) în fața compatrioatei Anhelina Kalinina (27 de ani) la Dubai.

18:14 - WTA DUBAI - Paula Badosa (26 de ani) a fost nevoită să abandoneze meciul cu Lulu Sun (22 de ani) după 52 de minute. Ea era condusă cu un set înainte de finalul prematur al partidei de la Dubai.

17:19 - ATP DOHA - Lorenzo Musetti (21 ani), cap de serie numărul șapte, a fost eliminat la Doha, după ce a fost învins cu 6-2, 6-0 de Zhizhen Zhang (27 ani) în puțin peste o oră.

15:35 - WTA DUBAI - Veronika Kudermetova (26 de ani) s-a impus cu 6-0, 1-6, 6-0 în meciul cu semifinalista de la Australian Open, Dayana Yastremska (23 de ani).

15:34 - ATP DOHA - Pavel Kotov (25 de ani) s-a calificat în turul următor la Doha după o victorie impresionantă cu 6-2, 7-5 în fața italianului Lorenzo Sonego (28 de ani).

14:38 - WTA DUBAI - Jelena Ostapenko (26 de ani), numărul nouă mondial, a trecut cu greu de chinezoaica Xiyu Wang (22 de ani) cu 5-7, 6-2, 6-3 în puțin peste două ore.

12:30 - WTA DUBAI - Rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova a dispus de Marie Bouzkova cu 6-4, 6-3 în 93 de minute. În turul 2, o va întâlni pe învingătoarea dintre Tonova și Samsonova.

12:00 - WTA DUBAI - Forma excelentă a Karolinei Pliskova, demonstrată la Transylvania Open, a continuat la Dubai, unde a trecut cu 6-3, 7-5 de chinezoaica Shuai Zhang.

Este a zecea victorie consecutivă anul acesta și a cincea la rând la turnee WTA 1000 pentru cehoaică.

10:30 - WTA DUBAI - Victoria Azarenka și Leylah Fernandez au obținut victorii confortabile în două seturi în fața lui Arantxa Rus și, respectiv, Bernarda Pera și s-au calificat în turul următor la Dubai.

Azarenka a învins-o pe Rus cu 6-2, 6-4 și o va întâlni în turul următor pe Elena Rybakina, favorita numărul 4.

Leylah Fernandez e în turul 2 la Dubai după o victorie lejeră cu Bernarda Pera, scor 6-3, 6-2 și o va înfrunta în partida următoare pe italianca Jasmine Paolini.

07:00 - ATP DELRAY BEACH - Taylor Fritz vs. Tommy Paul (19:30)

06:30 - ATP DOHA - Pavel Kotov vs. Lorenzo Sonego (13:30), Zhizhen Zhang vs. Zhizhen Zhang (15:00), Marton Fucsovics vs. Roberto Bautista-Agut (17:00)

06:00 - WTA DUBAI - Leylah Fernandez vs. Bernarda Pera (09:00), Arantxa Rus vs. Victoria Azarenka (09:00), Anastasia Pavlyuchenkova vs. Marie Bouzkova (10:30), Karolina Pliskova vs. Shuai Zhang (10:30), Anhelina Kalinina vs. Elina Svitolina (13:30), Daria Kasatkina vs. Marta Kostyuk (15:00)

05:45 - ATP RIO DE JANEIRO - Carlos Alcaraz vs. Thiago Monteiro (15:00), Hugo Dellien vs. Cameron Norrie (15:00), Facundo Diaz Acosta vs. Stan Wawrinka (15:00)