Tenis: Croația câștigă al doilea titlu din istorie la Cupa Hopman

Borna Coric, prea bun pentru Leandro Riedi la simplu masculin
Borna Coric, prea bun pentru Leandro Riedi la simplu masculinProfimedia
Borna Coric și Donna Vekic au adus victoria Croației la această ediție a Cupei Hopman.

Coric l-a învins, duminică, pe elvețianul Leandro Riedi cu 6-1, 6-4. Mai devreme, Donna Vekic câștigase în fața lui Celine Naef cu 6-3, 6-4.

Croația devine astfel prima echipă care ridică trofeul după ce Cupa Hopman a revenit în calendarul tenisului după o absență de patru ani.

Elveția se numără printre cele mai de succes țări la acest eveniment - care a început în 1989 și a fost numit după marele australian Harry Hopman.

Elvețienii au câștigat patru titluri, inclusiv coroana din 2019, datorită eroismului lui Roger Federer, acum retras din activitate.

Anul acesta, însă, fără experimentata Belinda Bencic, care s-a retras, tânăra echipă elvețiană a cedat pe final.

A reușit victorii în fața Danemarcei și Franței și a aocupat astfel primul loc în Grupa A, dar s-a dovedit epuizată în fața Croației în confruntarea pentru titlu de pe terenurile de zgură de la Nisa.

Coric, numărul 15 mondial, a câștigat primul set în 31 de minute  cu 6-1, apoi a închis partida cu un 6-4 care a frânt inimile elvețienilor.

La rândul ei, Donna Vekic a dat dovadă de multă răbdare și îndemânare în setul al doilea pentru a stăvili o Naef impetuoasă, dar care a facut multe greșeli și a suferit în cele din urmă a treia înfrângere în tot atâtea meciuri de simplu la acest turneu.

Croația câștigase deja titlul în 1996, când a învins tot Elveția în finala de la Perth, pe zgură, Goran Ivanisevic și Iva Majoli fiind artizanii acelui triumf.