”Energia voastră m-a ridicat foarte mult”. Jaqueline Cristian, în optimi la Transylvania Open

Jaqueline Cristian a învins-o miercuri pe Celine Naef în primul tur din cadrul turneului Transylvania OpenProfimedia
Jaqueline Cristian (25 de ani, locul 97 WTA) a învins-o miercuri pe elvețianca Celine Naef (18 ani, locul 121 WTA), în primul tur din cadrul turneului Transylvania Open de la Cluj-Napoca.

Celine Naef - Jaqueline Cristian 4-6, 4-6

Duelul a fost unul destul de echilibrat. În primul set, Cristian a reușit un break la scorul de 4-5 la game-uri, reușind să se impună în principal datorită serviciului de calitate expediat în terenul adversarei.

În setul secund, sportiva noastră a reușit un nou break la scorul de 2-3, reușind să treacă în primul tur de Celine Naef, la capătul unui meci care a durat o oră și 39 de minute.

”Astăzi m-ați ajutat foarte mult. Energia voastră m-a ridicat foarte mult. Vă mulțumesc și vă aștept și mâine, pentru că vreau să joc cât mai mult în fața voastră”, a spus Jaqueline Cristian după victoria obținută în fața lui Naef.

În faza optimilor, Jaqueline Cristian o va întâlni pe nemțoaica Eva Lys (21 de ani, locul 133 WTA), care a eliminat-o în mod surprinzător încă din primul tur pe favorita Sorana Cîrstea.