Ana Bogdan a ratat ocazia de a câștiga primul titlu WTA. Pliskova e noua campioană la Transylvania Open

Karolina Pliskova e noua campioană la Transylvania Open
Karolina Pliskova e noua campioană la Transylvania OpenProfimedia
Ana Bogdan (65 WTA) a fost învinsă în două seturi de cehoaica Karolina Pliskova (78 WTA), scor 4-6, 3-6, și a ratat ocazia de a câștiga primul ei turneu WTA.

Ana Bogdan - Karolina Pliskova 0-2

Ana Bogdan a ajuns în finală după două meciuri maraton, pe care le-a câștigat în decisiv în fața principalei favorite, olandeza Arantxa Rus, și a compatrioatei Jaqueline Cristian, iar acel efort și-a lăsat amprenta asupra prestației din ultimul act.

Debutul de meci a fost, însă, unul perfect, Bogdan reușind să facă imediat break și să se desprindă la 3-0. Fosta lideră mondială a replicat imediat și a egalat la trei, momentul decisiv al setului consumându-se în game-ul al nouălea.

Ana Bogdan i-a oferit adversarei trei mingi de break (0-40), dar a reușit să revină și să egaleze situația, dându-le speranțe miilor de fani din BT Cluj Arena că se poate apropia de câștigarea primului set. A fost doar o iluzie, însă, jucătoarea din România pierzându-și serviciul la a cincea minge de break oferită Pliskovei, care a închis setul cu 6-4.

Cehoaica a rupt echilibrul în game-ul al cincilea al celui de-al doilea set, reușind să se desprindă apoi la 4-2.  Pliskova a știut să conserve acest avantaj, a mai făcut un break și s-a impus cu 6-3 în setul secund, câștigând în premieră titlul la Transylvania Open fără să piardă vreun set pe parcurs.

Pliskova a câştigat toate cele patru meciuri directe cu Ana Bogdan. Prima partidă a avut loc la Bad Gastein (Austria), în 2014, Pliskova câştigând cu 6-2, 7-5 în optimi, apoi a câştigat în turul al doilea la US Open, în 2018, cu 6-2, 6-3, iar anul trecut, la Doha, în primul tur, s-a impus cu 3-6, 6-2, 6-3.

Ana Bogdan este a treia româncă ajunsă în finala turneului clujean, după Simona Halep (2021) şi Gabriela Ruse (2023), însă niciuna nu a reuşit să câştige până acum.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 20.830 de dolari şi 163 de puncte WTA, în timp ce Pliskova a fost recompensată cu 35.250 de dolari şi 250 de puncte WTA la simplu.

La dublu, titlul a revenit americancelor Caty McNally/Asia Muhammad, care au dispus în finală de cuplul britanico-slovac Harriet Dart/Tereza Mihalikova, cu 6-3, 6-4.

Turneul de la Cluj-Napoca a fost dotat cu premii totale de 267.082 de dolari.