Ana Bogdan revine spectaculos și se califică în sferturile de finală de la Transylvania Open

Ana Bogdan
Ana Bogdan Profimedia
Ana Bogdan s-a calificat, miercuri seara, în sferturile de finală Transylvani Open, după ce a învins-o pe Erika Andreeva în două seturi identice, 6-4, 6-4.

Ana Bogdan - Erika Andreeva 6-4, 6-4

Este pentru a doua ediție consecutivă când Ana Bogdan, locul 65 WTA, accede în sferturile de finală Transylvania Open. În sezonul precedent, Ana s-a oprit în sferturi, fiind eliminată de Rebeka Masarova. De altfel, aceasta este și cel mai bun rezultat obținut în turneul de la Cluj-Napoca.

După un prim set echilibrat, în care cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4, Ana a reușit să-și adjudece două game-uri consecutive și să preia conducerea la general. Setul secund a avut o evoluție total diferită. Andreeva a început mult mai bine și a reușit să se distanțeze la 4-1, însă apoi a început revenirea Anei, care a câștigat următoarele cinci game-uri consecutive și și-a asigurat calificarea în sferturi.

"Este nemaipomenit! Sunt foarte fericită", a spus Ana Bogdan la finalul partidei.

"Mi-am spus că sunt ceea ce gândesc. Până la 4-1 aveam foarte multe gânduri și îmi făceam prea multe calcule", a mărturisit Ana despre momentul care a declanșat revenirea din setul secund.

În sferturile de finală, Ana Bogdan o va întâlni pe favorita principală la câștigarea turneului, Arantxa Rus, locul 45 WTA. "Vreau să mă recuperez, să mă odihnesc, să mănânc un desert bun și o să pregătesc meciul împreună cu echipa mea", a prefațat Ana Bogdan partida din sferturi.

Rus s-a calificat în sferturi după ce a trecut de Alize Cornet în trei seturi, 4-6, 6-4, 6-0