Djokovic îl învinge pe Alcaraz după o revenire epică în finala de la Cincinnati

Djokovic, dezlănțuit, își rupe tricoul.
Djokovic, dezlănțuit, își rupe tricoul.AFP
Novak Djokovic și Carlos Alcaraz au luptat aproape patru ore într-o partidă nebună, în care câștig de cauză a avut sârbul.

Novak Djokovic și-a luat revanșa pentru recenta înfrângere de la Wimbledon. Nole a salvat o minge de meci în finala cu  Carlos Alcaraz , pentru a se impune în final cu 5-7, 7-6 (9/7), 7-6 (7/4).

Cu al treilea său titlu de la Cincinnati, sârbul stabilește noi recorduri: a ajuns la 39 de trofee Masters 1000, cele mai multe din istorie. Are, de asemenea și 95 de turnee ATP câștigate și este pe urmele lui Roger Federer, care are 103 și Jimmy Connors, cu 109 de titluri.

Sârbul a încununat astfel o revenire de succes în Statele Unite după o absență de doi ani și a egalat scorul în competiția sa personală cu Alcaraz, fiecare dintre cei doi având acum câte două victorii, înainte de marea bătălie de la US Open (28 august - 10 septembrie).

Cincinnati, care a sărbătorit mai devreme triumful tinerei Coco Gauff în finala feminină, a fost scena electrizantului duel al generațiilor dintre Alcaraz, jucătorul destinat să domine viitorul tenisului, și Djokovic, deținătorul celor mai multe Grand Slam-uri (23 de titluri).

Alcaraz returnează o minge în finala de la Cincinnati.
Alcaraz returnează o minge în finala de la Cincinnati.AFP

Carlitos, în vârstă de 20 de ani, și "Nole", în vârstă de 36 de ani, s-au întâlnit pentru prima dată pe hard. Djokovic a abordat finala cu amintirea vie a victoriei spaniolului în fața sa pe iarba de la Wimbledon.

Triumful sârbului îl poate readuce pe acesta și pe primul loc ATP. De altfel, Djokovic și Alcaraz alternează la conducerea clasamentului în 2023, când liderul s-a schimbat de 6 ori până acum.

Pentru a redeveni lider mondial,Nole va trebui să treacă doar de primul tur la US Open. Asta în condițiile în care Djokovic nu a mai pierdut în primul tur al unui turneu de Grand Slam din 2006 încoace.

Cele mai importante momente ale partidei
Flashscore/ATP

Cele o mie de vieți ale lui Djokovic

Stăpân pe toate suprafețele, Novak s-a adaptat rapid la viteza foarte mare a jocului pe terenul de la Cincinnati, ceea ce a îngreunat jocul îndrăzneț la fileu al lui Alcaraz.

Spaniolul a revenit de la 2-4 în primul set și a continuat să domine și în al doilea în fața unui Djokovic care a părut să sufere din cauza căldurii și a umidității ridicate.

Sârbul a revenit însă în stil mare, cu resurse nebănuite, și a câștigat setul al doilea într-un tiebreak rapid în care a salvat o minge de meci.

Alcaraz a avut nevoie de intervenția medicului după ce a lovit banca cu mâna de ciudă că a ratat să închidă meciul.

Spiritul sportiv domnește între Alcaraz și Djokovic.
Spiritul sportiv domnește între Alcaraz și Djokovic.AFP

Apoi, în decisiv, Alcaraz a salvat la rândul său două mingi de meci, una dintre ele după un schimb de mingi istoric.

Spaniolul a supraviețuit altor două situații limită într-un game thriller de 12 minute pentru a egala la 5-5.

Cu ambii jucători acum obosiți fr lupta epică, titlul a fost stabilit într-un alt tiebreak în care Djokovic s=a văzut egalat de spaniol la 3-3.

Dar, cu tăria sa mentală legendară, Djokovic a dat lovitura finală și s-a eliberat din tensiune rupându-și victorios tricoul după o luptă de trei ore și 49 de minute.