Tennis Tracker: Sorana Cîrstea, în optimi la Ningbo / Zverev a câștigat turneul de la Chengd

Cele mai importante meciuri din tenis
Cele mai importante meciuri din tenisProfimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

19:25 - Jucătorul german Alexander Zverev (10 ATP, principal favorit) a câștigat marți turneul ATP de la Chengdu (China), dotat cu premii totale în valoare de 1.152.805 dolari, după ce l-a învins în finală, neașteptat de greu, pe rusul Roman Safiullin (55 ATP), 6-7 (2/7), 7-6 (7/5), 6-3.

Zverev s-a impus după trei ore de joc, el reușind 10 ași, față de 8 ai adversarului, și comițând o singură dublă greșeală față de 4 ale rusului.

Germanul, care cucerește al doilea trofeu ATP în acest an după cel de la Hamburg, îi succede astfel spaniolului Pablo Carreno Busta, care a câștigat la Chengdu în 2019, de atunci competiția fiind suspendată din cauza măsurilor anti-Covid 19 luate în China.

16:26 - Karen Khachanov (27 de ani) este campion la Zhuhai Open! Numărul 15 mondial și-a adjudecat titlul după ce l-a învins pe Yoshihito Nishioka (27 de ani) cu 7-6, 6-1. Este al cincilea titlu al rusului și primul său din 2018. Un moment uriaș pentru el. Citește aici detalii.

Interviu Khachanov
Flashscore/ATP
Khachanov - Nishioka

14:30 - Daria Kasatkina (26 de ani) a pierdut primul set în fața Martei Kostyuk (21 de ani), dar a revenit și s-a impus cu 3-6, 6-4, 6-3 la Tokyo.

Interviu Kasatkina
Flashscore/WTA
Kasatkina - Kostyuk

13:20 - Veronika Kudermetova (26 de ani) este prima favorită care s-a calificat la Tokyo, rusoaica învingând-o pe Harriet Dart (27 de ani) cu 6-3, 7-6.

Dart - Kudermetova
Interviu Kudermetova

13:10 - La debutul turneului WTA 250 de la Ningbo, Sorana Cîrstea a ieșit învingătoare în duelul cu Claire Liu, adversară pe care a întâlnit-o pentru prima dată în carieră. Citește detalii.

06:30 - ATP - SIMPLU, Chengdu (China), suprafață dură - FINALA: Zverev vs. Safiullin (14:30).

06:00 - WTA - SIMPLU, Ningbo (China), suprafață dură: Sorana Cîrstea o întâlnește pe Claire Liu (10:00), Siniakova vs. Mandlik (13:00), Jabeur vs. Parry (14:00).

05:40 - Petra Kvitova (33 de ani) s-a calificat în turul următor la Ningbo după ce a învins-o pe Anna-Lena Friedsam (29 de ani) cu 7-6(2), 6-1.

Friedsam - Kvitova

05:20 - Aslan Karatsev (30 de ani) nu a reușit să stabilească o finală exclusiv rusă la Zhuhai, pierzând cu 6-4, 6-4 în fața lui Yoshihito Nishioka (27 de ani), al optulea favorit.

Nishioka - Karatsev

05:00 - Alexander Zverev (26 de ani) s-a calificat în finala de la Chengdu după ce l-a învins pe Grigor Dimitrov (32 de ani) cu 6-3, 7-6(2).