Pegula e în semifinale la Charleston după un meci nebun cu Azarenka. Opt mingi de meci ratate!Profimedia
Jessica Pegula și Victoria Azarenka au oferit un spectacol greu de uitat de publicul de la Charleston. A fost o partidă ca un roller-coaster care a durat 2 ore și 36 de minute, iar diferența s-a făcut în tiebreak-ul setului decisiv.

Pegula, principala favorită a turneului din Carloina de Sud, a câștigat primul set cu 6-3 și nu părea ca va avea probleme până la final.

Dar Azarenka, de două ori câștigătoare la Australian Open și triplă finalistă la US Open a revenit rapid în meci și a egalat la seturi.

Decisivul a fost dramatic și a început cu 4 break-uri.

Apoi, bielorusa a salvat 4 mingi de meci în game-ul al 10-lea. A fost apoi rândul Jessicăi Pegula să treacă prin momente critice.

Americanca a salvat la rândul ei 4 mingi de meci și s-a impus într-un final dramatic la tiebreak cu 9-7.

Scorul final al partidei dintre Jessica Pegula și Victoria Azarenka a fost 6-4, 3-6, 7-6 (9/7).

Diferența între Pegula și Azarenka a fost făcută de un singur punct. Mingea trimisă afară de către Azarenka a decis unul dintre cele mai dramatice meciuri din 2024.

Pentru Pegula urmează o semifinală cu Daria Kasatkina.

Rusoaica, numărul 11 mondial, a învins-o în trei seturi, 6-7, 6-2, 6-3 pe Jaqueline Cristian.