Caroline Wozniacki își continuă cursa pentru revenirea în Top 100. Victorie fulger la Charleston

Caroline Wozniacki
Caroline Wozniacki AFP
Daneza a zdrobit-o pe americanca McCartney Kessler cu 6-0, 6-1, după numai o oră și 3 minute. Wozniackis-a calificat astfel fără probleme în turul 2 al turneului WTA 500 de la Charleston. A fost cea mai clară victorie a danezei de la revenirea pe teren, după pauza de 3 ani în care a devenit de două ori mamă.

Aflată pe locul 126 în lume, Wozniacki a avut partida la discreție și a surclasat-o pe americanca McCartney Kessler, 122 WTA cu 6-0, 6-1.

Daneza a avut un procentaj excelent pe primul serviciu, 75%, a servit 3 ași și nu a comis nicio dublă greșeală.

Turneul de la Charleston este unul cu care Carolina Wozniacki a mai avut contact.

Ea a cucerit trofeul acolo în 2011 după o finală cu Elena Vesnina și a mai jucat două finale, în 2009 și 2019.

Wozniacki va juca în turul secund contra ucrainencei Anhelina Kalinina, 33 WTA.

Daneza caută revanșa după ce ucraineanca a depășit-o chiar la Miami, deși Wozniacki o conducea cu set și 5-2.

Caroline a ratat inclusiv o minge de meci la duelul din Florida, singurul dintre cele două jucătoare.

Americanca Amanda Anisimova, 264 WTA a obținut şi ea o victorie categorică, 6-3, 6-0 cu franțuzoaica Alize Cornet, iar în runda a doua o va înfrunta pe conaționala Jessica Pegula, principala favorită şi numărul cinci mondial.