Nume mari din tenis părăsesc turneul ATP Țiriac Open din primul tur. Wawrkinka, eliminat

Stan Wawrinka a părăsit turneul ATP de la București după primul tur
Stan Wawrinka a părăsit turneul ATP de la București după primul turProfimedia
Elvețianul Stan Wawrinka (39 de ani - locul 86 ATP), unul dintre mai sonore nume de la turneul ATP de la București de 250 de puncte, a fost eliminat din primul tur al competiției de portughezul Nuno Borges (27 de ani - locul 55 ATP).

Fanii lui Wawrinka și-au putut vedea favoritul evoluând într-un singur meci în cadrul turneului Țiriac Open. Deși s-a impus în primul set cu 6-3, portughezul Nuno Borges, un excelent jucător pe zgură, a revenit și s-a impus după ce a salvat 5 mingi de break în trei game-uri diferite.

După două ore și 11 minute, Nuno Borges s-a impus în următoarele seturi cu 7-5, 6-2 și și-a asigurat prezența în turul următor, acolo unde îl va întâlni pe francezul Corentin Moutet (92 ATP), care la rândul său a trecut de canadianul Denis Shapovalov în două seturi, 6-4, 6-2.

În 2024, elvețianul Stan Wawrinka a evoluat în 9 partide, reușind să câștige doar două dintre acestea.

O surpriză a oferit și tânărul brazilian Joao Fonseca (17 ani), numărul 276 mondial, jucătorul reușind să îl elimine în primul tur pe italianul Lorenzo Sonego (51 ATP), scor 6-7 (5), 5-7.