Grigor Dimitrov s-a impus în fața lui Andy Murray, în duelul veteranilor de la Brisbane

Grigor Dimitrov s-a impus în fața lui Andy Murray
Grigor Dimitrov s-a impus în fața lui Andy MurrayAFP
Britanicul Andy Murray, fost lider mondial al tenisului masculin, în vârstă de 36 de ani, a fost învins luni de alt veteran, Grigor Dimitrov, bulgarul în vârstă de 32 de ani impunându-se în trei seturi, 4-6, 7-5, 6-2, în primul tur al turneului ATP 250 din oraşul australian Brisbane.

Murray, acum locul 42 ATP, a câştigat în 2012 şi 2013 acest turneu. Dimitrov, locul 14 ATP, favorit numărul 2 la mondial, va juca în runda următoare cu câştigătorul dintre australianul Li Tu şi germanul Daniel Altmaier.

Principalul favorit de la Brisbane, danezul Holger Rune, locul 8 ATP, a trecut cu destule emoții luni de australianul Max Purcell (45 ATP), 4-6, 6-4, 6-2. În turul al doilea, Rune va primi replica rusului Aleksandr Şevcenko.

În turul al doilea a acces şi rusul Roman Safiulin (39 ATP), în dauna promițătorului american Ben Shelton, 21 de ani, locul 17 ATP şi cap de serie numărul 3, de care a trecut cu 6-3, 6-7 (5/7), 6-3. Următorul adversar al lui Safiulin va fi australianul Alexei Popyrin.

Marți va intra în acțiune spaniolul Rafael Nadal, absent din tenisul mondial de aproape un an din cauza unei accidentări. El îl va întâlni pe austriacul Dominic Thiem, venit din calificări.